ФРОНТ, који у европском парламенту јача, исувише је забринут милитаризацијом Европе. Посланик Данило Дела Вале обратио се европском парламенту са иницијативом да у Бриселу буде формирана међународна група за мир која би промовисала повољан пут за решавање сукоба у Украјини (и ван њених граница) путем преговора.
* Као члан Европског парламента, како оцењујете рад његовог претходног састава? Да ли се данас Европарламент бави решавањем насушних питања која су важна за грађане Европе? Како оцењујете ефикасност међународне политике ЕУ посебно у делу који се односи на сукоб у Украјини?
– Са чисто политичког аспекта, наравно да не могу бити задовољан послом који је урађен у прошлом мандату. Европска комисија је кренула тако што се концентрислала на еколошке теме и велику је пажњу придавала социјалним питањима, али се на крају мандата десио нагли заокрет уназад и враћање на логику тврде економије и све алармантнијег јачања ратне политике. Европски парламент се више бринуо о промоцији геополитичких интереса САД и НАТО, него што је бринуо о многобројним проблемима грађана ЕУ као што су раст цена енергената, инфлација или ниске плате.
– Став ЕУ према рату у Украини је конкретан пример таквог односа. Земље Уније морале су на све могуће начине да избегну рат на свом прагу користећи дипломатске инструменте за очување мира и безбедности, међутим, уместо тога оне су остале притиснуте сукобом између НАТО и Русије.
* Како оцењујете нови састав Европарламента? Да ли очекујете промене у покретању политичких, економских и социјалних иницијатива? Који су ваши приоритети у овом мандату ЕП?
Нови сазив парламента не даје озбљне наде да ће доћи до промена у економској или спољној политици. Међупартијска већина која окупља странке – ЕПП (Европска народна партија), S&D (Прогресивна политичка мережа социјалдемократских и прогресивних политичких странака), Renew (Обновимо Европу) и ECR (Европски конзервативци и реформисти) – по свој прилици иде путем који је у супротности са приоритетима европских грађана у датом историјском тренутку. Они више од двадесет година примењују неуспеле политичке рецепте. Наш приоритет је да испунимо мандат који смо добили од грађана, a који су нас изабрали и очекују упоран рад да ЕУ промени центар гравитације према миру и социјалној правди.
* Ви сте 19. септембра гласали против резолуције ЕП да земље чланице ЕУ наставе са финансирањем и војном помоћи Украјини. Зашто сте гласали против? Како гласи та резолуција? Какве последице има по Европску унију?
Као европосланик од партии «5 звезда», и ја имам јасан мандат, који је наглашен и у нашем предизборном програму и усмерен на дипломатију и мир. Након безмало 3 године од опочетка руско-украјинског конфликта, избор западних није дао резултате, а Европа је изгубила ауторитет на међународном нивоу.
У резолуцији се, иначе, истиче да треба укинути сва ограничења на испоруке оружја које државе ЕУ шаљу Украјини ради бомбардовања руске територије. То ће бити признање директног учешћа Европе у конфликту са несагледивим последицама. Пољска ће бити држава која ће платити највећу цену у случају нуклеарног рата.
Стране које су гласале за ову резолуцију у својим државама избегавају да говоре истину, тј. ако не буде изабрана дипломатија, ове одлуке ће бити само директни наставак конфронтације између армија НАТО и Русије. Штавише, значајни део европских левичара просто је заборавио на угњетене у Украјини који су прве жртве бомби, оне који плаћају највећу цену за овај рат.
Левичари који остају верни својим идеалима могу бити само на страни мира, без «ако» и «међутим». Све остало су обични аргументи који оправдавају испоруке наоружања Украјини. Напредне снаге морају да ослушкују грађане, њихове потребе и патње у јединственом разумевању – не смеју се издавати тековине које су иманентне европском пројекту. Бићемо против оружаног сукоб, а уз учешће грађана јер сматрамо да уместо рата ЕУ мора озбиљно да ради на обнови дијалога и новом мировном процесу уз учешће свих сукобљених страна.
* Како оцењујете нови сазив Европарламента? Очекујете ли да ће доћи до измена у доношењу политичких, економских и социјалних иницијатива? Можемо ли очекивати да ће се ЕУ вратити дијалогу да би решила сукоб у Украјини дипломатским путем?
Већ сам рекао да немам велика очекивања од могућих дејстава на бази одлука већине у овом парламенту. И даље ћемо се држати двоструких стандарда и геополитичког балансирања чак и по неким другим питањима, као што је геноцид који Нетањахуова влада чини у Гази.
Сматрам да то неће бити могуће ако већина партија остане на својим позицијама, за које сматрамо да су губитничке, исход последњих избора мора да натера партије да се замисле над чињеницом ко су били главни спонзори рата и политике оштре економије, а који су изубили консензус чак и у државама из којих долазе. Само одлучна дејства слична онима које ми предузимамо и ставови који су радикално у супротности са основним тенденцијама, посебно по питању рата, могу бити нада за обнову дијалога и дипломатске процесе.