„Култура сећања и неговање историјске истине“ – под тим насловом, данас је у Руском Дому у Београду, одржана научна конференција поводом 80 година од ослобођења Београда и Србије у Другом светском рату на којој је закључено да се Србија и Русија морају супротставити Западу као заједничком непријатељу који жели да ревизијом историје оправда претходна зла и спреми терен за нове злочине против Срба и Руса. На скупу је истакнуто да Србе и Русе чека заједничка борба, и то борба за заједничке вредности као што су мир, слобода и демократија, које су одбрањене у Другом светском рату као вредности које дели највећи део човечанства!
Организатори су били Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, Амбасада Руске Федерације у Србији и Руски Дом.
После уводних напомена државног секретара Зорана Антића, конференцију су отворили министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић и заменик председника Савета Федерације Федералне скупштине РФ Константин Косачов. У ВИП панелу одмах затим говорили су потпредседник Владе Србије Александар Вулин, потпредседник Државне Думе Федералне Скупштине Руске Федерације Пјотр Толстој, први потпредседник Одбора Државне Думе РФ за ЗНГ, евроазијску интеграцију и односе са сународницима Константин Затулин и амбасадор РФ Александар Боцан-Харченко, који је истакао да је председник РФ Владимир Путин упутио председнику Вучићу честитку „поводом братства по оружју, на ком основу је изграђено наше стратешко партнерство за многе будуће деценије“.
Министар Старовић је оценио да историја Другог светског рата представља важан темељ изградње модерног идентитета код многих нација, посебно на тлу Југославије и у бившем Совјетском Савезу. Последњих деценија видимо покушаје да се историја прекроји тако да се умањи значај доприноса Совјетског Савеза. Циљеви тога су политички, на делу је покушај да се делегитимише пружање отпора окупатору, да се дехуманизују људи који су се борили против нациста и њихових помагача. Смањивање броја српских жртава се ради да би се смањила кривица оних који су довели до геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима. Тврди се и да су Америка и Велика Британија одиграле кључну улогу у победи , а улога Совјетског Савеза се умањује. Хероји се проглашавају за издајнике, а издајници за хероје. Тим фалсификатима се можемо одупрети само ако се свакодневно боримо за истину и то је задатак за све нас. Морамо се одлучно супротставити покушајима да се прошлост уништи и заборав.
Константин Косачов је на почетку обраћања указао да се „данас обраћамо историји и изводићемо паралеле са светом какав је постао данас, десетинама година од ослобођења Београда.“
– Свет данас подсећа на научене лекције. Чувени руски историчар Василије Кличевски је казао да историја није учитељица него надзорница која сурово кажњава за ненаучене лекције.
Европа трећи пут за два века покушава да нам нанесе стратешки пораз. Ми хоћемо да нас сматра равном. Данас кад НАТО схвата да је у кризи и да се западни план неће реализовати – то је показатељ да нису научили лекције.
Београд је три пута бомбардован у последњем веку, али Србија се увек препорађала после сваког сукоба, изграђивала се као феникс.
Срби и Руси нису географски близу, али смо увек долазили да вам пружимо подршку – Руска Империја, СССР и савремена Русија. Разумем одакле је дошла стара српска пословица „На небу Бог, на земљи Русија“.
Моћна руска армија и партизани ослобађали су Београд пре 80 година. А 1944, Београд је страдао у америчко-британском бомбардовању, кад је страдало много цивилног становништва, рекао је Косачов и истакао да су Руси „искрено захвални Србима за акте заједничког хероизма!“
– Наши народи се данас налазе под претњом нашим вредностима. Кажем нашим, иако огроман део човечанства дели те вредности. И, на том пољу борбе морамо да будемо даље заједно – закључио је Косачов.
Александар Вулин је почео своје обраћање оштрим упозорењем:
– Ми Срби и Руси дозвољавамо себи да говоримо о нацистичкој Немачкој. Није тачно! Немачка није била нацистичка. Она је била – Немачка! Ни једна одлука о страдању Срба и Руса није донета у политичкој партији, него у регуларним институцијама владе државе Немачке! Хитлер није био нацистички диктатор него канцелар који је демократски изабран на легитимним изборима немачког народа. Ако ту Немачку зовемо нацистичком, пружамо им прилику да кажу да су злочине чинили тамо неки нацисти. А на руском фронту је било седам милиона немачких – војника! Па нису ваљда сви били – чланови партије?!
Вулин је даље истакао да су прве жртве совјетских војника заправо биле 1944. пред градом Нишом, кад су САД авијацијом бомбардовале колону. „То се крије. А ми смо подигли споменик у знак сећања на ту трагедију. Порука је и тада била јасна!“, рекао је Вулин и додатно објаснио да је ревизија историје, дакле, почела одмах, у току Другог светског рата.
Вулин се осврнуо и на пример те ревизије у предстојећем обележавању ослобађања Аушвица: „Има ли веће увреде историјској истини него да њихови ослободиоци не буду ту, на овогодишњем обележавању ослобађања Аушвица?“.
– Злочинци из Другог сватског рата се не стиде злодела својих деда него сад траже реванш за пораз у Другом свтско рату. Зато сад крећу у поновни обрачун са Словенима – Русима на првом месту, а онда и са народима који се сматрају њиховим савезницима. Ми смо Срби наивно веровали да смо некога ослободили. Београд је био ослобођен, јер се није мирио са окупацијом. Али, Загреб се све време сматрао слободним, и сматрао је да припада њиховом систему вредности. Огромна већина Хрвата знала је за постојање свих српских стратишта, рекао је Вулин, додајући да се „споменици совјетским борцима управо и руше јер их подсећају на њихов пораз у Другом светском рату“.
Са друге стране, упозорио је Вулин, Запад приказује Србе и Русе као народ злочинаца, да би рекли – против таквих је свако зло не само дозвољено него и потребно!
– Ми Срби знамо како је кад вам деценијама подмећу злочине, да би оправдали свако зло које нам је нането. Те припреме смо и према руском народу гледали деценијама.
Бомбардовање Србије се није зауставило ни данас. Оно траје све докле од нас траже да признамо Косово или да уведемо санкције Русији, јер се тај захтев може испоставити само окупираној Србији 1944, а не слободној Србији 2024.
Њима је потребно да и од Русије и од Србије направе земље које нису достојне самосталног одлучивања, него само наметнутих одлука, рекао је Вулин и закључио: ревизија историје је идеолошко оправдање зла које ће се нанети и наноси се руском и српском народу!
У свом излагању Петар Толстој је истакао:
– На овој конференцији покушавамо да видимо будућност. Ми смо рођаци, ми смо своји. Два народа у Европи, две православне земље, које су се бориле против фашизма од првог дана окупације до победе. Само су у нашим земљама убијали 100 за једног. Данас наследници бандероваца и усташе манипулативно ревидирају историју. Данас се нови колонијализам одвија без војника, он се одвија на фронту – идеја. Европска машта говори о светој приватној својини и слободи речи, а последње три године видимо да су се све те вредности претвориле у лаж, у ништа. Према Русији је уведено 25 000 санкција оног тренутка кад смо рекли да НАТО не може да дође на наше границе. Русија данас води рат са земљама НАТО и ЕУ. Да они не помажу Украјини, рат би се одавно завршио. У том рату, победићемо да би наши народи могли да живе у складу са нашим вредностима, казао је Толстој.
Он се у том контексту осврнуо и на пут Србије у ЕУ и указао да се можда неће ни дочекати улазак Србије у ЕУ, јер ЕУ личи на СССР пред распад.
– Нећемо изгубити и жртвовати слободу због митова које шири Запад и уверен сам да ће као и пре 80 година наш заједнички непријатељ бити разбијен и да ће победа бити наша, закључио је Толстој.
Константин Затулин објаснио је да ће Србија и Русија бити мете Запада све док наше земље и народи постоје.
– Овде је погинуло 18000 руских људи у ослобађању Београда и Југославије, а Американци и Британци су 1944. бомбардовали, указао је и Затулин на почетку обраћања и елаборирао лицемерну политику двоструких аршина коју Запад води према Србији.
– Хајде да се сетимо каква је била позиција запада деведесетих. Словенија и Хрватска су рекле да хоће независност, Запад је то одмах подржао, а Немачка их прва признала. Срби из РС су желели да буду са Србијом и Црном Гором, али у том тренутку Запад каже да је „света крава“ територијални интегритет, и – почела је трагедија. Запад је и трећи пут „окренуо ћурак“ кад се почело говорити о томе да „косовари“ желе независност. Дакле, три пута су зависно од својих интереса мењали принципе.
Тако посматрају и ствари код нас…
А ми водимо два рата истовремено – одложени грађански рат за културу сећања, да смо ми Руси и Украјинци један народ. То је грађански рат. А водимо и отаџбински рат који водимо са коалицијом западних земаља. У 2021. години је јасно речено – пољски председник Валенса је рекао – можда нећемо имати другу прилику да разбијемо Русију и да је склонимо са мапе света, рекао је Затулин и подвукао да су (Западу) и Русија и Србија „криве што постоје и док постоје биће под нападом Запада“.
– Жеља руског народа је одувек била да подржимо Србију. Данас од Србије не очекујемо да ће ући у борбу са нама у Украјини, ми ћемо у тој борби сами успети. Али данас наступамо овде са жељом да схватите шта се дешава: да је ово што радимо – праведно. Као што је праведно да је Косово и Метохија историјски део Србије. Путин блиско срцу узима све што се дешава са Србима и Србијом и никада неће пристати на уступке да се понизе Срби и да се прихвати да постоји таква држава.
Амбасадор Александар Боцан-Харченко истакао је да му је велика част да буде учесник у форуму те, иако у почетку није планирао да наступи, ипак је желео да истакне следеће:
„Сви говорници су подвукли да постоји веза наша два народа у пређашњем времену и данас, као и у недавној прошлости. Русија је тада чинила све што је могла на политичком и хуманитарном, и на другим плановима.
Београдска операција била је сарадња у којој је Црвена Армија без претходних припрема дошла и прикључила се борби. Ми ту операцију схватамо, историјски гледано, као једну од најважнијих стратешких операција које су ослободиле не само балкански регион, него су биле стратешке и за ослобођење целе Европе од фашизма. Та операција је омогућила да Црвена Армија настави ка Мађарској и другим фронтовима. У војном, политичком и духовном смислу је то била важна операција!
Када су борци улазили у Србију, добили су лифлете, нећу цитирати шта је на њима писало да не бих погрешио, али суштина је била да је Србија посебна земља, пријатељска, где живи посебно пријатељски народ, где се наш савезник – ослободилачка војска Југославије, борила од првог дана и наставиће тада да се бори са нама до ослобођења земље, рекао је Боцан-Харченко.
Амбасадор је своје обраћање завршио скренувши пажњу присутних на честитку коју је председник РФ Владимир Путин упутио председнику Вучићу – честитку „поводом братства по оружју, на ком основу је изграђено наше стратешко партнерство за многе будуће деценије“.
После уводног ВИП панела уследила су два панела на којима су говорили или излагали научне радове војни експерти пуковник проф. Далибор Денда, пуковник доц. др Миљан Милкић, пуковник проф. др Слободан Ђукић, контраадмирал Бошко Антић, угледни истражвачи из области друштвених наука др Ивана Лукнар, др Радосав Туцовић, проф.др Слободан Бјелица, проф. др Алексеј Тимофејев, проф. др Снежана Вукадиновић. Скупу су се обратили и директор Института за славистику РАН Константин Никифоров, чији ћемо рад посебно објавити, као и директор Београдског форума за свет равноправних Живадин Јовановић. Закључне напомене на скупу је изнео амбасадор у МСП Србије Владимир Кршљанин.
Живадин Јовановић је истакао да је свет у највећим променама у историји.
– Срби и Руси су увек у историји делили заједничку судбину и бранили слободу и достојанство као најважније људске вредности. Наша два народа су поднела највеће жртве за слободу народа Европе и света, а ми овде данас одајемо пошту и борцима и стотинама хиљада цивила који су били заточени у логорима Београда и убијени на стратиштима.
Под окриљем западне демократије и антикомунизма, дуго се појачава ревизија свеобухватне истине о резултатима Првог и Другог светског рата, па и НАТО агресије на Југославију. Уобличен је тренд да се умањује одговорност изазивача Другог светског рата и носилаца идеологије геноцида, и паралелно, процес умањивања доприноса у победи , потцењивање милионских жртава Совјетског Савеза и Србије. Хегемонистичкој и експанзионистичкој стратегији водећих сила Запада смета историјска истина да је Црвена Армија дала одлучујући допринос победи савезника у Другом светском рату и слому нацифашизма. Не одговара им истина да је руски народ поднео далеко највеће људске жртве за слободу Европе и света.Зато се кроз образовни систем и квазинауку западних земаља, као и медије, велича се допринос англоамеричких савезника, а умањује одлучујући допринос Црвене Армије.
Ради се на томе да се холокауст и жртве фашизма баце у заборав. У том циљу се сатанизује и српски народ наметањем тезе о геноцидности на примеру Сребренице. Слично се ради ширењем русофобије у Европи.
Аустроугарски и немачки нацифашистички окупатори и НДХ извршили су геноцид над нашим народом, а то се покушава гурнути у заборав. Умањује се одговорност џелата и апсурдно уводи одговорност Србије и српског народа за злочине у Другом светском рату. Постоје и покушаји да се уклоне документа која сведоче о српским жртвама.
Немачка влада је била покретач резолуције о Србима као геноцидном народу поводом Сребренице, али ми нећемо дозволити да западне земље исправљају нашу историју!
Ми морамо да идеје и решења црпимо из историјских искустава. У врху таквих процена мора бити савезништво по оружју српског и руског народа.
Корак по корак, ревизија историје је ушла у институције Запада. Дан Европе је тако проглашен на Дан победе, управо на 9. мај! Европски парламент је усвојио низ докумената којим изједначава у одговорности за избијање Другог светског рата једнако Стаљина као нацисте!
Иза процеса ревизије стоји крупни капитал. И тај процес се сели од науке, преко НВО и дискографских кућа, до рушења споменика борцима против фашизма и њиховом заменом бистама фашиста! Ревизија је злочин! Она је основ за промену граница и насилну промени стварности, које је тешко извести без ратова. То је утирање пута новим сукобима, казао је Јовановић.
Говорећи о сарадњи Србије и Русије он је истакао да две земље успешно сарађују у УН, али је посебно указао да постоји иницијатива за сарадњу удружења историчара двеју земаља, укључујући размену представништава.
„Иницијативу је покренуо Наришкин и треба проверити колико смо напредовали у реализацији те иницијативе. Не сме се допустити да програм образовања пишу агресорске земље. То је такође део припрема за одбрану земље!“, казао је Јовановић и закључио да ће Србија и Русија највећи допринос у одбрани историјске истине дати јачањем свог стратешког партнерства.
Владимир Кршљанин је истакао да манифестацијама поводом овогодишњег 20. октобра и честитком председника Путина председнику Вучићу, као и иступањима високих представника Русије и Србије на почетку данашњег скупа, Дан ослобођења Београда заиста постаје заједнички празник Србије и Русије.
– Огромни су разлози за то. 9. мај је празник целог света, а пре свега Европе која је ослобођена од фашистичке окупације, али је 20.октобар српско-руски празник који се вероватно ни са чим другим у историји не може поредити. То је један од разлога што ћемо први пут имати Бесмртни пук и 20.октобра, а не само 9. маја.
Победа над фашизмом је највећи, заправо једини консензус постигнут у историји човечанства. И научни и политички фактори целе планете су заузели о томе исти став. Та победа и консензус су засновани на победи Црвене Армије, историјске Русије. Због те победе и те снаге је створена антихитлеровска коалиција која је омогућила тај историјски консензус. Ту су заједно са Совјетским Савезом били САД и Велика Британија током скоро читавог Другог светског рата, а придружиле су им се Француска и Кина. А Србија је била највећи савезник Црвене Армије у поробљеној Европи.
На основу тог консензуса је створен систем међународних односа и међународног права који још бранимо, јер је у интересу свих. Осуда фашизма је неупитна, али се данас у исту раван мора ставити део западне олигархије, који иако не прокламује фашистичку идеологију, јесте допринео настанку фашизма, његовом очувању до данас, и његовој злоупотреби у разбијању Југославије и у данашњом догађајима у Украјини.
Перспектива очувања историјске истине је да ту олигархију доведемо у исту раван са фашизмом, пошто се супротставља светској већини. Светску већину у отпору олигархији данас предводи Русија, а Србија је предводила деведесетих година прошлог века. Ове пројекције морају да почивају на чврстом темељу – историјске истине и научног знања о Другом светском рату.
Историја нам се понавља јер неки учесници консензуса 1945 нису били довољно искрени, а и данас имамо светску већину коју предводи Русија и која је пред новом фазом стварања међународних односа утемељених на достигнућима Другог светског рата, победи над фашизмом и заштити мира, демократије и развоја. Русија и Србија су имале највећи допринос у победи над фашизмом и морају бити савезници и у одбрани тековина те победе.
Д. Милошевић
БРАТСТВО доноси комплетан видео снимак уводнеог дела и ВИП панела српско-руске конференције „Култура сећања и неговање историјске истине“: