Део странака доскорашње коалиција „Србија против насиља“, које излазе на изборе 2. јуна већ договарају заједнички наступ и кампању. Кажу да ће у понедељак на седници Скупштине, без обзира на уступак власти, говорити о крађи избора 17. децембра. И поједине странке опозиције, као што је Србија Центар, такође ће учествовати на сутрашњој седници, а ПОКС из коалиције НАДА има нови прдлога да се јединство не растури.
Већина странака опозиције долази на скупштинску расправу о изменама Закона о локалним изборима. Кажу да не желе да пропусте прилику да опет објасне грађанима шта је власт све радила 17. децембра.
„Овде седе насупрот нас људи који су покрали децембарске изборе и који су у тој крађи ухваћени“, каже посланик Демократске странке Срђан Миливојевић.
„Успели смо да их натерамо да се повуку, натерали смо их на уступке и мислим да је ово ретка ситуација да је опозиција успела да нешто оствари“, оценио је Радомир Лазовић, копредседник Зелено-левог фронта.
„Имамо став о том предлогу закона, желимо да га изнесемо и скренемо пажњу на консеквенце усвајања тог закона у овом тренутку“, поручио је Слободан Свејић из Србија Центра (СРЦЕ).
Иако се, због неслагања о изласку на изборе, већ припрема нова коалиција, неки и даље не одустају од заједништва.
„Ако постигнемо јединствен фронт, онда ћемо постављене циљеве лакше постићи“, сматра Зоран Лутовац, председник Демократске странке.
Александар Јовановић Ћута се нада да причи о заједништву опозиције није дошао крај. Поручује да ће до краја „гурати ту причу“.
Нову идеју како да странке опозиције остану заједно даје део коалиције НАДА, односно један њен део – ПОКС.
„Да се донесе одлука о условном изласку на изборе. Та одлука трајала би до 18. маја, када је последњи дан да се повуку изборне листе. Дан пре опозиција треба да процени, да ли су испуњени тражени изборни услови“, предложио је Ненад Томашевић из ПОКС-а.
До евентуалног новог-старог јединства оне странке које на београдске изборе неће, локалним одборима препуштају да сами одлуче.
Н1: Како то услови нису добри у Београду, а јесу на пример у Нишу?
„Морамо да пођемо од тога да је опозицији у Београду украдена победа. То је јасно по броју гласова који су преотети. Ми не можемо да се понашамо према тома као да ништа није било. У другим општинама није било избора“, одговара Цвејић из странке СРЦЕ.
Н1: Било је избора у 60 општина? Мислите да тамо није било крађе?
„Било је крађе, како не. Има евиденција“, одговара Цвејић.
На питање како сада верује да у ових 80 општина неће бити крађе, он напомиње да није рекао да верује. Додаје да опозиција очекује да ће се то десити и да ће гледати како то да спрече.
Они који су одлучни да на изборе иду такође процењују да ће изборне крађе опет бити.
Н1: Шта радите када, на пример, утврдите да су људи из Мале Крсне гласали у Београду?
„А како бисмо утврдили на претходним изборима да нисмо учествовали на њима, да није било контролора, посматрача? Ово је игра у којој смо сигурно неравноправни“, каже Радомир Лазовић.
Упитан шта ће се дешавати ако сазнају за неку нову Арену, одговара да иду тамо да то спрече.
„Борићемо се свим што имамо“, поручио је Лазовић.
Борба ће бити и део назива нове коалиције, а трају договори и о томе ко ће овог пута бити истакнут као кандидат за градоначелника престонице.
Извор: Н1.рс