Бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић саслушан је јуче у Специјалном државном тужилаштву (СДТ) због основа сумње да је извршио кривично дело – „ратни злочин против цивилног становништва“ на подручју Цавтата током 1992. године, сазнају „Вијести“.

Катнић је у СДТ-у саслушан у својству осумњиченог.

Према информацијама „Вијести“, СДТ Катнићу ставља на терет да је као официр ЈНА, током оружаног сукоба на подручју Цавтата, нечовечно поступао према цивилима хрватске националности.

Катнић је јуче на саслушању у Специјалном државном тужилаштву, пред тужитељком Тањом Чолан-Деретић, негирао оптужбе да има било какве везе са ратним злочинима.

„Специјално државно тужилаштво је, након оцене доказа прикупљених од стране надлежних органа Републике Хрватске и пронађених претрагом база доказних материјала Тужилаштва Међународног резидуалног механизма за кривичне судове, данас донело наредбу о спровођењу истраге против окривљеног М.К., због постојања основане сумње да је извршио кривично дело ратни злочин против цивилног становништва“, наводи се у званичном саопштењу СДТ-а.

„Наредбом се окривљеном М.К. ставља на терет да је, на подручју Хрватске, Општина Конавли, Цавтат, као официр Југословенске народне армије (ЈНА), поступајући супротно одредбама ИВ Женевске конвенције о заштити грађанских лица за време рата и Допунског протокола уз Женевске конвенције, нечовечно поступао према појединим цивилима хрватске националности, тако што их је нападао, мучио, телесно повређивао, те вређао људско достојанство и вршио насиље над менталним благостањем истих“, саопштио је СДТ.

Од 14. априла у притвору због друге истраге

Бивши ГСТ, који се од 14. априла налази у притвору због друге истраге, у време ратних дешавања у Хрватској је био помоћник команданта за правне послове у команди ЈНА у Цавтату.

Подаци у којима се Катнић помиње да је могуће нечовечно поступао у команди ЈНА у Цавтату појавили су се крајем 2011. године када су невладине организације – Акција за људска права (ХРА) и Центар за грађанско образовање (ЦГО) уз помоћ Фондације Фридрих Еберт организовале у Подгорици регионалну конференцију „Рат за мир – 20 година касније“ у знак сећања на 6. децембар 1991. године који је означен као најкрвавији дан опсаде Дубровника од стране ЈНА.

На том скупу, некадашњи затвореник логора „Морињ“ Методије Пркачин јавно је оптужио Катнића, тадашњег судију Апелионог суда, да је као официр КОС-а наводно био одговоран за паљевине и пљачке у Конавлима.

Катнић је тада реаговао и тврдио да „Пркачин све лаже“ те да му „морал није јача страна“…

Четири године касније, а у сусрет Катнићевом избору за ГСТ-а, ХРА и ЦГО су писале тадашњем врховном државном тужиоцу Ивици Станковићу да постоје сумње у рад Катнића током ратних дешавања од јесен 1991. до јесени 1992. године.

Током агресије ЈНА на Дубровник, тадашња војска је направила командна места у Конавлима, а веома важну улогу тада је имао и официр ЈНА Миливоје Катнић.

Новинар из Дубровника Лука Браило писао је те 2015. године, позивајући се на документа из ратне архиве Хрватске, да је команда ЈНА у Конавлима функционисала од октобра 1991. до октобра 1992. године.

На основу тих података, правник ЈНА службовао је у хотелу „Македонија“, а локално становништво је у изјавама тврдило да се у окупираном Цавтату и околини од зиме 1991. до наредне јесени „ништа није могло урадити без знања Катнића“.

У ратној архиви Хрватске, на коју се позива Браило, посебно је занимљива изјава сведока И.П. из Мочића који је из Катнићеве канцеларије у децембру 1991. године „изашао крваве главе“…

(Курир.рс/ Вијести.ме/ Пренео: Т.А.)