Ситуација између две земље на Пацифику постаје све напетија, а у спор је морао да се укључи и амерички председник Џо Бајден, чија земља годинама наоружава кинеског супарника, Тајван.
Тајвански министар одбране Чиу Kуоченг изнео је жестоке оптужбе на рачун Kине истакавши да ће она најкасније до 2025. изазвати рат са његовом земљом, и то само дан након што је председница Тајвана Цај Ингвен истакла ће се читав свет суочити с катастрофалним последицама уколико “Острво падне у руке Kинеза”.
Kонтунуирани вербални напади на званични Пекинг уследили су након што су кинески војни авиони четири дана заредом надлетали област изнад Пацифика за коју тајвански званичници тврде да припада њима, а што Kина никако не признаје.
– До 2025. Kина ће нас у потпуности преузети. Тренутне тензије су најгоре у последњих 40 година – поручио је Kуоченг.
Иако су, подсетимо, две земље одвојене већ више од седам деценија, Kина и даље сматра да је Тајван њена неодвојива територија, те у складу са тим владу на Острву сматра сепаратистичком. С друге стране, Тајван на Kину гледа као на агресора “који урушава њен територијални суверенит и слободу”, што Запад, предвођен Америком, која и наоружава тајванску војску, свесрдно подржава. У складу са тим медији са тог простора актуелну ситуацију виде као увод у озбиљно крвопролиће.
– Kина сад прети Трећим светским ратом, а ситуација се сваким даном све више заоштрава – пише британски Гардијан.
Стручњак за индопацифичке односе сматра да је до пораста упада кинеских авиона у ваздушни простор Тајвана дошло након што је та острвска земља поднела захтев за придруживање Свеобухватном и прогресивном споразуму о транспацифичком партнерству (ЦПТПП), односно пакту о слободној трговини. То је Kини засметало будући да се та држава жестоко противи било каквим слободним потезима Тајвана.
– Тајван је већ дуго времена аутономна покрајина и сматрам да не морамо ником да се доказујемо. У овој ситуацији не желимо да будемо авантуристи, али урадићемо све што је у нашој моћи да
се одбранимо – поручила је Цај Ингвен.
Иначе, Тајван са само 24 милиона становника је у лошем војном положају, посебно у односу на најмногољуднију земљу света. Зато се поводом напете ситуације огласио амерички председник Џо Бајден који је јуче потврдио да је разговарао са кинеским колегом Си Ђинпингом о Тајвану и да су се сложили да се придржавају споразума, јер су тензије између Тајпеја и Пекинга порасле.
Сматра се да се у тој изјави Бајден позива на дугогодишњу политику Вашингтона “једне Kине”, према којој САД званично признају Пекинг, а не Тајпеј, као и Закон о односима с Тајваном, који јасно даје до знања да одлука САД да успостави дипломатске везе са Пекингом уместо са Тајваном почива на очекивању да ће се будућност острва одређивати мирним путем.