КИНЕЗИ убрзано модернизују и развијају своје ваздухопловство. Процењује се да Кина већ производи најмање 240 борбених авиона годишње.
Ово укључује приближно 100 J-20 Mighty Dragons, 40 J-10C Vigorous Dragons, и више од 100 J-16 Hidden Dragons, и непознат број Ј-11 и Ј-15 (деривати руског Фланкера Су-27). Али који се борбени авиони тренутно развијају у Кини? Ево три позната кинеска борбена авиона у развоју.
Shenyang FC-31 Gyrfalcon
ФЦ-31 (који се назива и Ј-31 или Ј-35) се често пореди са америчким ловцем Ф-35 Lighting 2 (Кинези се често оптужују да су украли технологију Ф-35). ФЦ-31 је тренутно у развоју и представља двомоторни ловац пете генерације који је развио Shenyang Aircraft Corporation (САЦ). Када уђе у службу, биће то други кинески ловац пете генерације. Нејасно је да ли је ПЛААФ (Ваздухопловство народноослободилачке војске) заинтересовано за набавку авиона који ће деловати заједно са Ј-20 или не.
Наводи се да је авион развио произвођач авиона као део приватне иницијативе. САЦ је наставио развој авиона након што је ПЛААФ одабрао свог ривала, Ј-20 Mighty Dragon из Chengdu Aerospace Corporation. Док је Ј-20 забрањен за извоз, САЦ наводно покушава да извезе ФЦ-31. Пакистан и Египат су се појавили као потенцијални купци авиона.
Такође се каже да је ФЦ-31 развијен са варијантом базираном на носачу (Кина има брзо растућу флоту носача авиона). Коментатори су ову варијанту назвали Ј-35. Ј-35 је извео свој први лет 2021. године и очекује се да ће летети са новог кинеског носача авиона Тип 003 опремљеног електромагнетним катапултним системом. Макете су видљиве на носачу авиона ЦВ-18 Фуџијан опремљеном катапултима (који се тренутно налази на поморским испитивањима) и старијем носачу авиона за обуку ЦВ-16 Лиаонинг. Ово сугерише да је летелица направљена да буде компатибилна са носачима за скијашке скокове ПЛА морнарице (Лиаонинг и ЦВ-17 Шандонг).
Према The Diplomat-у, почетна производња би могла „почети најраније у наредне две године“. Историјски гледано, Кина није имала много успеха на тржишту извоза борбених авиона, али би колапс руског тржишног удела и развој јефтиних, али ефикасних кинеских ловаца то могли да промене. Раније је Кина извозила јефтине ловце (попут Ј-7) азијским и афричким ваздухопловним снагама без новца.
Ј-КСД (J-XD) ЛОВАЦ ШЕСТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ
Познато је да Кина производи ловац шесте генерације који се зове Ј-КСД (што значи или „кин даи“ / 新代 што значи нова генерација, или „киа даи“ / 下代 што значи следећа генерација). Међу глобалним програмима ловаца шесте генерације (НГАД, БАЕ Темпест, Ф/А-КСКС и француско-немачки ФЦАС), овај програм је можда најмање познат. Дипломат наводи: „ЛА-ов ловац шесте генерације са посадом, или ловац нове генерације са посадом, сматра се успостављеним програмом који је у активном развоју и очекује се да ће се појавити у неком облику током ове деценије.
Верује се да је Кина већ летела са неколико демонстраната (вероватно мањих), али тренутни показатељи програма остају углавном непромењени у односу на пре неколико година. Доминантна перцепција је да се ради о стелт дизајну летећег крила без репа са кошеним врхом крила. Кинези ће вероватно настојати да укључе системе на којима Запад ради са својим ловцима шесте генерације (на пример, напредне сензоре, лојалне беспилотне летелице и ласерско оружје), али мало тога се може рећи са сигурношћу.
Х-20 СТЕЛТ БОМБАРДЕР
За сада, Б-2 Спирит америчког ратног ваздухопловства остаје једини стелт бомбардер у употреби – иако се очекује да ће се то променити пошто је Б-21 Раидер сада у ниској производњи. Познато је да Кинези раде на сопственом дизајну стелт стратешког бомбардера, који би био дизајн летећих крила сличан Б-2 Спирит. Постојање пројекта је признато још крајем 2010-их.
Кинези су наговестили да ће бомбардер ускоро бити представљен, али о њему се мало може рећи. Неки наговештаји сугеришу да би Х-20 могао бити упоредивији са старијим америчким Б-2 Спиритом него новим Б-21 Раидер. Али мало се може рећи са сигурношћу – The Diplomat је чак изјавио: „… последњих месеци круже неизвесне гласине да се Х-20 као пројекат можда неће спроводити у претходном споразумном облику стелт бомбардера као летеће крило“.
Такође треба напоменути да је познато да Кина производи велики број врхунских дронова. Као и Сједињене Државе, вероватно развија напредне дронове намењене да функционишу као извиђачке беспилотне летелице дугог домета, базиране на носачу беспилотне летелице и лојалне беспилотне летелице (које се називају Колаборативни борбени авиони од стране америчких ваздухопловних снага). Један од најпознатијих напредних дронова у Кини је ГЈ-11 стелт летеће крило.
(armyrecognition.com)