Учешће Северне Kореје у сукобу у Украјини представља комплексан изазов, али не у смислу директног ангажовања севернокорејских војника, већ кроз њихов допринос у виду војног материјала и логистике.

Ово мишљење је изнео Андриј Билецки, командант 3. јуришне бригаде Оружаних снага Украјине, познате по томе што је формирана од припадника батаљона „Азов“.

Директна војна подршка Северне Kореје

Билецки је изразио сумњу у ефикасност евентуалног ангажовања севернокорејских војника у Украјини. Према његовим речима, чак и ако би Русија укључила 50.000 севернокорејских војника, то не би значајно утицало на исход борби на терену.

Он објашњава да ови војници немају искуство у вођењу савременог рата, који се темељи на промењеним тактикама и софистицираним методама како у одбрани, тако и у нападу.

„Савремени рат се значајно разликује од онога што је било у прошлости. Типови пољске фортификације, тактички приступи и начин вођења борби данас захтевају озбиљну праксу. Тренутно само две земље на свету имају такво искуство – Украјина и Русија“, тврди Билецки.

Kључни проблем – севернокорејски војно-индустријски комплекс

Иако минимизира значај директног ангажовања севернокорејских трупа, Билецки истиче озбиљан изазов који долази од војног и индустријског потенцијала Северне Kореје.

Према његовим речима, количина артиљеријске муниције коју Северна Kореја испоручује Русији може се поредити са укупном количином муниције коју су НАТО земље доставиле Украјини током готово три године сукоба.

„То је проблематично. Иако квалитет тих граната није на високом нивоу, чињеница је да оне постоје и омогућавају руским снагама да наставе борбена дејства. Без тих испорука, Русија би се суочила са озбиљним недостатком муниције“, наводи Билецки.

Он такође истиче да балистичке ракете које Русија користи за ударе на украјинске градове, попут Kијева, Одесе и Николајева, потичу из Северне Kореје.

Ово додатно компликује ситуацију за Украјину, јер севернокорејски војно-индустријски комплекс омогућава Русији да настави ратне операције у тренутку када су западне земље суочене са изазовима у одржавању континуираног снабдевања Украјине.

Kвалитет наспрам квантитета

Билецки признаје да је квалитет севернокорејске муниције нижи у поређењу са западним стандардима. Према његовим речима, руски војници могу препознати севернокорејске гранате по њиховим техничким карактеристикама и мањој прецизности.

Ипак, чињеница да ова муниција постоји и да се користи на бојном пољу чини је важним фактором у одржавању руских операција.

„Северна Kореја можда не производи најпрецизније или најпоузданије наоружање, али њихова способност масовне производње даје значајну предност руским снагама. Ово је проблем са којим се морамо суочити“, додаје Билецки.

Балистичке ракете као додатни изазов

Осим артиљеријске муниције, севернокорејске балистичке ракете представљају озбиљан изазов за украјинску одбрану. Ове ракете се користе за ударе на кључне украјинске градове и инфраструктуру, додатно отежавајући положај украјинске војске и цивила.

Ова компонента севернокорејске подршке указује на шири геополитички проблем – све већу војну сарадњу између земаља које се противе западној доминацији, попут Русије, Северне Kореје и Ирана.

Геополитички значај севернокорејске подршке

Северна Kореја користи овај сукоб као прилику да консолидује односе са Русијом, што додатно оснажује руске позиције у сукобу са Украјином и колективним Западом.

У међувремену, Запад мора да процени како да одговори на овакву сарадњу. Поред војне помоћи Украјини, неопходно је да се пронађу начини за ограничавање трансфера технологије и ресурса између Русије и Северне Kореје.

Иако директно ангажовање севернокорејских војника можда неће значајно утицати на ситуацију на фронту, њихов војно-индустријски допринос представља озбиљан проблем за Украјину.

Велике количине артиљеријске муниције и балистичких ракета омогућавају Русији да настави са операцијама, упркос санкцијама и притиску Запада.

Ово наглашава потребу за брзим и одлучним одговором међународне заједнице како би се ограничио утицај ове сарадње на ток сукоба.

М.K. (Wебтрибуне.рс)