Црногорске власти су се руководиле опортунистичким разлозима приликом одлучивања о приступању земље у НАТО, сматра председник Одбора за међународне послове Савета Федерације Русије Константин Косачов.
„Можемо само да изјавимо саучешће братском народу Црне Горе који није успео да се супротстави свом политичком руководству које је остало у прошлости и решава сопствене опортунистичке проблеме“, изјавио је руски сенатор.
Према мишљењу Косачова, Северноатлантски пакт је остао без неопходне улоге након завршетка Хладног рата. „Сâмо очување војног блока приморава алијансу да вештачки измишља спољне претње и уједињује под својим заставама оне који су, чак не верујући у претње, спремни да понизно уђу у редове тзв. већине“, истакао је Косачов.
Он је такође нагласио да НАТО заправо не смањује број претњи на европској територије, већ их, напротив, изазива. „Ово је савез генерала који се припремају за већ завршен рат“, додао је Косачов.
Раније је своје жаљење за приступање Црне Горе НАТО-у изразило Министарство спољних послова Русије. Министарство је саопштило да је садашње руководство земље игнорисало вољу скоро половине становништва које је против приоритета НАТО-а у спољној политици земље. Министарство спољних послова сматра да ће улазак земље у алијансу „забити клин у пријатељске односе Црногораца са Србима и Русима, засноване на дубоким историјским традицијама“.
Данас је црногорски парламент гласао за улазак земље у НАТО. У парламенту се налазило 46 од 81 посланика и сви присутни подржали су закон о приступању споразумима пакта. Констатовано је да на гласању није било представника парламентарне опозиције.
Извор: rs.sputniknews.com