Међу емигрантима доминирају млади људи, а Немачка се показала као најтраженија дестинација, наводи „Коха“.
У последњих десет година, око 350.000 грађана „Косова“ емигрирало је на Запад, што је, према речима економиста, тешко погодило тржиште рада, пише „Коха“.
КиМ су такође напустили високо квалификовани радници, а у лекарској комори кажу да је за десет година више од 1.000 чланова напустило јужну српску покрајину. За четврт века, четвртина становника КиМ је емигрирала у западне земље, док је у последњих десет година више од 350.000 грађана напустило „Косово“.
Међу емигрантима доминирају млади људи, а Немачка се показала као најтраженија дестинација, наводи медиј на албанском.
Економиста Висар Вокри каже да је тренд миграције радне снаге почео 2016. године.
„Ради се о периоду од 2016. до 2022. године, када је око 120.000 грађана добило радне дозволе у Немачкој. Дакле, очекује се да ће се овај тренд само наставити, можда чак и повећати либерализацијом виза јер су сада процедуре поједностављене за свакога ко има на уму да потражи посао у земљама Европске уније. Али још једном наглашавам, Немачка и даље остаје главна дестинација“, рекао је Вокри.
Вокри наводи главне факторе због којих млади напуштају КиМ.
„У случају Косова сматрам да је то комбинација фактора, односно покретачких и стимулативних фактора. Кажем стимулативних јер Немачка, која је већ предузела овај корак и вероватно предводи нови талас промена у Европи, то и даље наглашавам, јер верујем да ће и друге земље из Европске уније неминовно следити тај пример“, нагласио је он.
Извор: Рт.рс