Лавров: Захтевамо да Запад прекине мешање у унутрашње ствари Србије, подржавамо њено руководство у спречавању дестабилизације, сарадња у енергетици се наставља, за заштиту права Србије по питању КиМ тражићемо приоритетну пажњу СБ УН, Русија цени уравнотежену и суверену спољну политику Србије, Москва прихватила позив за учешће на „ЕКСПО 2027“ 

Ђурић: Надам се да ће ове године наши односи остварити пун потенцијал, Србија спремна да буде домаћин разговора о Украјини, грађани од нас захтевају да одржавамо добре односе са Руском Федерацијом

Почетак разговора

Ценимо односе Русије и Србије који су издржали тест времена, рекао је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на састанка са шефом руске дипломатије Марком Ђурићем у Москви. Српски министар је пренео руском колеги захвалност председника Александра Вучића на подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије.

“Поштовани господине министре, драги пријатељи, драго нам је што вас видимо у Москви. Ценимо наше односе који су издржали тест времена, понекад веома тешких времена. Они се заснивају на пријатељским односима између наших народа и одлучности да сачувамо сећање на историју нашег пријатељства и сећање на догађаје који су гурнули Европу у најстрашнији светски рат у којем су страдали и многи Срби, многи народи Совјетског Савеза и један од задатака је удруживање напора у циљу спречавања такве трагедије”, истакао је Лавров на почетку састанка.

Он се осврнуо и на Минхенску конференцију о безбедности, истакавши да су говори лидера ЕУ били агресивни, посебно према Русији.

„Нажалост, на ситуацију у свету, а посебно у Европи све више покушају да утичу силе којима такав развој историје не одговара и које би желеле да измене историју и да постану хегемон на међународној сцени. Поново смо се у то уверили недавно, на Минхенској безбедносној конференцији, где су говори европских лидера били изузетно агресивни, поготово према мојој земљи“, рекао је Лавров.

Али чули су се и други гласови – реалистичнији гласови, који се ослањају на однос снага у свету који се кардинално мења и гласови који у значајној мери почињу да узимају у обзир реалности мултиполарног светског поретка који се објективно формира.

Према речима Ђурића, Русија и Србија су заинтересоване за јачање билатералних односа у трговинској, економској, хуманитарној и културној сфери.

„У нашем интересу је да јачамо чврсту и материјалну основу руско-српских односа у сфери трговинске, економске, хуманитарне и културне сарадње. И данас ћемо имати прилику да разговарамо и о томе и о ситуацији на међународној сцени. Драго ми је што нам се пружила та могућност”, истакао је руски министар..

Искрено се надам да ће ове године наши односи остварити пун потенцијал“, поручио је министар спољних послова Србије Марко Ђурић. Он је додао да се налазимо на почетку године у којој се тектонске плоче глобалне политике померају, а за наше две земље вредност се огледа у томе што смо успели да очувамо односе.

Министар спољних послова Србије пренео је захвалност председника републике Александра Вучића руском лидеру Владимиру Путину на подршци територијалном интегритету и суверенитету Републике.

„Желим да Вам се лично захвалим и желим да пренесем захвалност нашег председника Александра Вучића председнику Руске Федерације Владимиру Путину, целом руководству Руске Федерације на подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије када је у питању Косово и Метохија“, истакао је Ђурић.

Конференција за штампу по завршетку разговора

Данас смо доста говорили о енергетској ситуацији. Наша сарадња се не свиђа свима у свету, па покушавају да промене то на тржишту, користећи непоштене мере, рекао је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров након састанка са шефом српске дипломатије Марком Ђурићем у Москви.

Русија и Србија су се договориле да наставе сарадњу како спољне силе не би нанеле штете интересима у сфери енергетике, објаснио је Лавров.

“Данас смо детаљно разговарали о ситуацији у сфери енергетске сарадње. Као што знате, Русија је највећи добављач гаса у Србију, обезбеђује до 85 одсто њених потреба за тим ресурсом и никада нисмо изневерили наше српске пријатеље, стално смо им поуздано обезбеђивали тај енергент. Наша легитимна, обострано корисна сарадња не допада се одређеним снагама на Западу. Те снаге не престају са покушајима да измене положај на тржишту, прибегавајући непоштеним методама борбе против конкуренције. У суштини, настављају политику коју видимо у већем делу ЕУ одакле потискују доступни поуздани, јефтини руски гас и покушавају да га замене америчким течним природним гасом, много скупљим. О томе на глас говоре и европски лидери”, истакао је Лавров.

Данас се суочавамо са ситуацијом када они који су навикли на непоштену борбу са конкуренцијом покушавају да спутају ограничавајућим мерама српско-руску компанију НИС, напоменуо је Лавров.

„То је локомотива српске економије и буквално је терају да одустане од сарадње са руским инвеститором.С тим у вези, договорили смо се са српским пријатељима да наставимо заједнички рад како не бисмо дозволили да се наштети нашим заједничким интересима“, поручио је шеф руске дипломатије.

„Србија може да рачуна на подршку наших руских пријатеља кад је у питању снабдевање енергијом. Ми не подржавамо санкције и за нас је најважније да грађани Србије не испаштају и да буду колатерална штета“, рекао је српски министар Марко Ђурић.

„Важно нам је да грађани Србије не трпе никакве последице због санкција против компаније НИС. Наставићемо разговоре на ту тему. Председник Вучић ће о томе разговарати са званичницима Руске Федерације“, рекао је Ђурић.

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на прес-конференцији са шефом српске дипломатије Марком Ђурићем у Москви поручио је да Русија осуђује мешање западних земаља у унутрашња питања Србије и инсистира да се престане са таквом праксом.

Он је подсетио да је председник Србије Александар Вучић наводио конкретне чињенице грубог мешања страних држава у унутрашње политичке процесе у Србији.

„Ми такву праксу осуђујемо и инсистирамо да сви, пре свега наше западне колеге, строго поштују принципе немешања у унутрашње послове“, рекао је Лавров.

Он је скренуо пажњу на то да „западне земље одавно раде тако да користе такозване невладине организације које се финансирају државним новцем, укључујући УСАИД, за дестабилизацију ситуације у земљама у којима желе да имају више утицаја у своју корист и игноришу виталне интересе народа“.

Такође је потврдио спремност Русије да пружи помоћ у заштити легитимних права Србије у вези са КиМ.

„Залагаћемо се за то да се овом питању посвети приоритетна пажња у Савету безбедности УН. Слажемо се са нашим српским пријатељима да Резолуција 1244, која је од суштинског значаја за косовско решење, остаје у потпуности релевантна… Истовремено, данас смо потврдили став, који су више пута изнели наше министарство и руководство Русије, да подржавамо настојања руководства Србије, лично председника Вучића, да спречи дестабилизацију ситуације у земљи“, истакао је Лавров.

Такође је оценио Србија разуме узроке почетка СВО, а Русија цени уравнотежену и суверену спољну политику Србије која се ослања на националне интересе и то сматра гарантом развоја билатералних односа у будућности.

„Веома је важно што се наши партнери у Београду нису придружили санкционој кампањи против Русије коју је покренуо Запад. Они разумеју узроке који су нас приморали да након година упозоравања покренемо Специјалну војну операцију. Ценимо уравнотежену и суверену спољну политику Србије, засновану на националним интересима“, рекао је руски министар.

Према речима руског лидера, Москва инсистира да Запад престане да се меша у ствари Србије.

Москва је прихватила позив српске стране за учешће на изложби „ЕКСПО 2027“ у Београду, потврдио је Лавров.

„Са захвалношћу смо прихватили тај позив. Данас је Марко Ђурић потврдио да нас тамо очекују и држим га за реч – обећао је најбоље место у центру Београда за Русију. Нашим српским пријатељима желимо успешно одржавање тог веома важног догађаја“, истакао је Лавров.

Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је данас у Москви да Србија жели да да свој допринос решавању сукоба у Украјини и да је спремна да буде домаћин разговора.

“Када је реч о нашој жељи да допринесемо решавању актуелне ситуације у Украјини, Србија је земља са релативно скромним геополитичким капацитетима ако гледамо број становника, али имамо велику жељу да дамо допринос решавању овог проблема, увек смо спремни да будемо домаћини било какве врсте формалних или неформланих разговора”, рекао је Ђурић на заједничкој конференцији за новинаре после састанка са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом.

Ђурић је тако одговорио на питање да ли је са Лавровом разговарао о могућности да Београд буде укључен у разговоре о прекиду непријатељстава у Украјини, будући да је Србија једна од ретких земаља које у овоме тренутку имају добре односе и са Вашингтоном и са Москвом и са Кијевом.

Подсетио је да је о томе говорио и председник Србије Александар Вучић, те је навео да ће у будућности бити разговора са руским руководством на највишем нивоу о енергетским питањима, али је истакао да српско руководство не пропушта прилику да понуди Београд као локацију за било какву врсту разговора.

“Сваки дан који нас води ближе миру представља нешто што је за Србију позитивна вредност и у том смислу наши напори имају само такав циљ”, рекао је Ђурић.

Одговарајући на питање од чега ће зависити односи Русије и Србије у светлу западних санкција Русији, Ђурић је рекао да спољна политика Србије зависи од народа Србије и додао да ће тако бити док год се у Србији о спољној политици питају председник Србије и људи који раде са њим.

“Грађани Србије опредељени су за то да, са једне стране, Србија буде земља која се већ 25 година залаже за добре односе са Европом, европским земљама и за чланство у ЕУ. Али исто тако, грађани Србије од нас очекују и захтевају, да у духу историјских односа, али и садашњег и будућег времена, одржавамо добре односе са Руском Федерацијом“, рекао је Ђурић.

Додао је да је задовољан што је Србија претходних година одолела бројним притисцима да уведе санкције Русији и истакао да ће да Србија наставити независни и слободарски курс.

Не може бити говора о територијалним уступцима Украјини у процесу преговора, рекао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров на конференцији за штампу са српским министром Марком Ђурићем у Москви.

По његовим речима, украјинске оружане снаге се понашају још горе од Хитлерових убица – “погледајте зверства која чине”.

“Да ли желите да на преговорима буде присутна и помисао на могућност да неке територије буду уступљене? Како уступити? Са руским народом или без народа? Само са ретким металима?“, ироничан је Лавров.

У САД почиње да се чује тема о територијалним уступцима у украјинском питању.

“Амерички представници, који сада у великом броју разговарају о томе како прићи украјинској кризи – а још је нејасно кога ће од њих председник Трамп овластити да преговара о украјинском питању у име вашингтонске администрације – они такође говоре о компромисима”, приметио је Лавров.

Он је подсетио да је совјетско руководство је направило територијалне уступке Украјини када је формиран СССР.

„Територијалне уступке ономе што се сада зове Украјина дало је совјетско руководство приликом формирања Савеза Совјетских Социјалистичких Република. Тада су огромне територије које је вековима развијао руски народ, на којима су руски људи градили, оснивали градове, градили фабрике, градили луке, организовао живот, индустрију, пољопривреду, из разлога о којима је председник говорио, укључени у састав украјинске социјалистичке републике”, објаснио је руски министар.

[СПУТЊИК]