Француски хуманитарац Арно Гујон поручио је данас да неће одустати од Косова и Метохије и да ће се жалити на одлуку да му се на неодређено време забрани улазак на КиМ.
– Имам званично осам дана, свакако да ћу да се жалим, да користим све легалне процесе које имам на располагању и да куцам на сва врата међународних организација, мисија, како на КиМ, тако и у Београду. Почели смо да објављујемо и у Француској шта се догодило. Не могу да се помирим са тим да више нећу моћи да упалим свећу у Високим Дечанима, где сам се крстио, да нећу моци да видим своје пријатеље, кумове – рекао је Гујон.
Он је за РТС испричао како га је косовска полиција испитивала и претресала три сата, као и како су му припадници косовске обавештајне службе запретили да ће упрљати његово име, породицу и имиџ.
Како је објаснио, забрана уласка на КиМ изречена му је када је требало да иде у село Перковце код Новог Брда како би, заједно са владиком Теодосијем, присуствовао отварању фарме живине, у коју је уложено 50.000 евра.
– Кад сам на прелазу Мердар дао српску личну карту царинику, он је рекао изађи из аута и наредио полицајцу да ме приведе и стави ми лисице. Међутим, тај полицајац, пошто је био Србин, није хтео да ми стави лисице, и онда су ме одвели у њихове просторије, где су ме испитивали и претрсали три сата, и дата ми забрана уласка на КиМ, без образложења, на неодређено време – рекао је Гујон.
Како је додао, рекли су му да це доћи специјална екипа из Приштине, те је помислио да ће морати да иде у Приштину, да ће да га ухапсе.
Међутим, како је навео, то је била екипа косовске обавештајне службе, која га је испитивала не само о хуманитарном раду, него и о чланцима у француском листу „Фигаро“ о нехуманим условима у којима живе Срби, Горанци, Роми на КиМ, и о документарцу на француској телевизији о кршењу људских права и тешком животу.
– Они су ми рекли “пошто ти прљаш нас у Францукој ми ћемо да упрљамо тебе, твоју личност, породицу, имиџ, на сваки могући начин, преко свих могућих канала – рекао је Гујон.
Како је додао, када вам неко из обавештајне службе то каже, није свеједно, „може да преплаши цовека“.
Гујон је нагласио да је добио моралну подршку од многих људи, међу којима су председнице Владе Србије, директор Канцеларије за КиМ, игумана манастира Високи децани, владика Теодосије…
Истиче да није пријатан осећај када му неко после 14 година хуманитарног рада забрани улазак на Космет и напомиње да Срби рачунају на ту помоћ и подршку.
– Хуманитарна помоћ на КиМ је преко потребна. Видимо да се они не задовољавају тиме да хапсе и приводе Србе на КиМ, него су почели да приводе оне који помажу Србима и који живе у лошим условима и који о томе говоре на западу – рекао је Гујон.
Истовремено је изразио наду да ће међународне мисије и организације успети да укину ову забрану.
– То је као да су забранили једном лекару да уде у болницу. Ако не могу да уђем на КиМ, то значи да не могу више да помогнем… Надам се, имам веру и снагу, вољу, иако сам сада потресен и тужан, нецу одустати и наставићу ову борбу јер то је борба за истину и правду за све људе који живе на Косову и Метохији – поручио је Гујон.