Председник Белорусије Александар Лукашенко састао се 20. марта са председавајућом Већа народа Републике Српске Сребренком Голић.
„Драго ми је да вас видим и дочекам у Белорусији. Желим да знате да сте дошли не само у земљу блиску свом народу, већ сте дошли код својих пријатеља, код својих рођака, дошли сте у своју Белорусију“, рекао је Александар Лукашенко, „Као што кажем пријатељима, у Белорусији нема затворених тема, ми смо способни и спремни да урадимо за вас све што смо у стању и за шта ви имате интерес.”
Шеф државе је подвукао да је добро упознат са ситуацијом у Републици Српској и да је веома дубоко био уроњен у дешавања која су се одвијала деведесетих година прошлог века у региону, када је закључен Дејтонски споразум.
„Видео сам озбиљне недостатке тог споразума. И упозоравао сам свог колегу и пријатеља Слободана Милошевића да треба да будемо врло опрезни при склапању тог споразума по налогу Запада, то јест Американаца. Те противречности, које постоје у вашој, наизглед заједничкој држави, нису нестале. Оне су увек биле оштре, и то је у неком тренутку морало да се излије”, рекао је Председник.
“Али то говорим зато јер ви ово треба да знате: колико је то могуће данас, бићемо уз вас, подржаваћемо вас и помагати. Опет кажем: колико је то могуће, јер нисмо поред вас, не граничимо се са Босном и Херцеговином, не граничимо се са вашим народом, али смо истих корена. И ми то не заборављамо. Зато, потрудите се да рачунате на нас”, подвукао је белоруски лидер.

Александар Лукашенко је уверен да и руско руководство разуме и процењује ситуацију на сличан начин. “Знамо и прошлост и садашњост, и зато смо на вашој страни“, додао је он.
Посебна блискост народа Белорусије и Републике Српске огледа се и у чињеници да током протоколарног дела састанка шеф државе практично није користио услуге преводиоца, добро разумевајући већину онога што је гошћа говорила на српском језику.
Председавајућа Већа народа Републике Српске Сребренка Голић изјавила је после састанка да је делегација Српске упознала данас председника Бјелорусије Александра Лукашенка о политичкој ситуацији у БиХ.
Голићева је рекла да су током састанка у Минску честитали Лукашенку убедљиву победу на протеклим изборима.
– Волим Белорусију и надам се да ће резултат ове посете бити узвратна посета парламентарне делегације Белорусије ако не у овој, онда у сљедећој години -додала је она.
Голићева је у изјави новинарима подсетила да је у фебруару 2024. године у радној посети Белорусији био председник Републике Српске Милорад Додик, те да су послије преговора на вишем нивоу већ реализовани неки пројекти, а један од њих је испорука белоруских трактора.
– Тај пројекат је већ успешно реализован – додала је она.
И Председавајућа Савјета Републике Народне скупштине Белорусије Наталија Кочанова састала се данас са председавајућом Већа народа Српске Сребренком Голић.
Током састанка, стране су посебну пажњу посветиле сарадњи Српске и Белорусије у међународној арени.
– Видимо како се ситуација мијења, униполарни свијет одлази, а мултиполарни свијет долази да га замијени – рекла је Кочанова.
И, како је додала, то изазива незадовољство оних који покушавају да се инфилтрирају у унутрашњу политику суверених држава и народа.
– То је нешто што се не смије дозволити – навела је Кочанова.
Према ријечима Кочанове, колективни Запад данас покушава да шири лажи и лажне у вези са Бјелорусијом, али безуспјешно.
– Долазе нам људи из других земаља и виде како наши људи живе, виде какве политике се код нас спроводе. И, наравно, поносни смо што данас живимо у мирној и мирној земљи, у складу са нашим законима и традицијом. Зато вам се искрено захваљујем што сте се изјаснили против притиска санкција против Белорусије. Ко данас има право да уводи санкције сувереној држави? Ово је нељудски. Сигуран сам да ће се људи, када желе да живе својим умом и на својој земљи, ујединити и водити самосталну политику. Како народ одлучи. Имамо моћ народа, баш као и ви – резимирала је Кочанова.
Делегација из Републике Српске на челу са Голићевом посјетила је у Минску и Бјелоруски државни универзитет и разговарала са руководством Универзитета и представницима Министарства образовања, преноси агенција Белта.
– Разговарали смо о питањима узајамне сарадње у области образовања. Надамо се да ће бити потписани споразуми о сарадњи који ће омогућити реализовање студентске размјене – додала је Голићева.