Русија зауставља продају купцима који се придржавају ограничења која је наметнуо Запад.
Залихе руске нафте тренутно чине 30 одсто укупног увоза у Индију, која је трећи по величини светски потрошач овог горива, известио је пословни лист „Никеи“ позивајући се на анализу података о испоруци за март британског „Рефинитива“.
Наиме, иако се Њу Делхи раније ослањао на блискоисточну нафту, у марту је купио више од шест милиона тона из Русије.
Тридесетопроцентна зависност Индије од руског црног злата, која би требало да порасте на 50 одсто овог месеца, нови је максимум у трговинским односима са Москвом, будући да су у јануару 2022. године Индијци од Руса куповали само два одсто укупно увезених количина тог енергента.
У међувремену, Кина је други највећи руски купац нафте, јер је у марту набавила више од 4,7 милиона тона, чиме је достигла десетопроцентну зависност од Москве кад је реч о овој сировини.
Руска водећа нафтна мешавина „урал“ тренутно је око 62 долара, што је до 30 одсто ниже у поређењу са ценом међународног стандарда, нафте „брент“ у Северном мору.
Пре санкција, руска нафта се продавала уз благи попуст у односу на „брент“.
Индија и Кина драматично су повећале увоз руске сирове нафте која се нуди уз попуст пошто западне државе одбиле директне испоруке као одговор на војну операцију Москве у Украјини.
У децембру, ЕУ, Г7 и њихови савезници увели су колективну забрану извоза руске нафте, уз ограничење цене на 60 долара по барелу.
Још један ембарго којим се забрањује скоро сав увоз руских нафтних деривата, као и увођење ограничења цена на дизел и друге нафтне деривате, почео је 5. фебруара.
Русија се противила било каквим покушајима да ограничи цену свог извоза енергената, а у фебруару објавила планове за добровољно смањење производње нафте за марту за 500.000 барела дневно, будући да зауставља продају купцима који се придржавају ограничења која је наметнуо Запад.
(РТ Балкан)