Влада Здравка Кривокапића ушла је у политичку кризу, чини се, првог дана када је изабрана и из ње никако да изађе. Напротив, готово пола године касније понор у који упада је све дубљи и дубљи, а најновији политички потреси озбиљно прете да доведу до растурања „црногорског ДОС-а“, коалиције која је успела да смени Ђукановићев ДПС.

Тензије на политичкој сцени Црне Горе достигле су тачку кључања, а повод за најсвежије сукобе који нову власт у овој земљи прате од формирања, овога пута је одлука премијера да покрене поступак за смену министра правде, људских и мањински права, Владимира Лепосавића.

Лепосавић је, према Кривокапићевом тумачењу, опозив заслужио због своје изјаве о Сребреници, у којој је, између осталог, рекао да је “спреман да призна да се тамо догодио злочин геноцида када то буде, недвосмислено утврђено”, те да је „Хашки трибунал изгубио легитимитет“.

Црвени картон
Због онога што је Лепосавић изрекао премијер је једном од својих 12, како их је приликом избора назвао, „апостолских министара“, одлучио да покаже црвени картон. Жути је већ добио након претходног иступа, који се тицао Закона о амнестији и околности око усвајања тужилачких закона. Након што је министар одбио савет да сам поднесе оставку, што би за црногорског премијера била вероватно најмирнија солуција за излазак из кризе, Кривокапић је одлучио да Скупштини упути предлог за његов опозив.

  • Тражио сам оставку Лепосавића, јер сматрам да је то најбољи начин да личним чином покажемо своју одговорност – рекао је Кривокапић.

И ту настаје нови проблем. Оваква одлука наишла је на оштре реакције јавности и тамошњих политичких субјеката, који су се, гле чуда, поново поделили. Са једне стране, један од кључних стубова владајуће коалиције Демократски фронт и његови лидери успротивили су се Кривокапићу и најавили да неће гласати за поменути предлог. Сличну ствар, иако се од завршетка локалних избора у Никшићу налазе у својеврсном „хладном рату“ са ДФ-ом, учиниле су и Демократе, други стуб владајуће коалиције, истичући да не желе да смењују министра уколико о томе не буде договора унутар парламентарне већине.

С друге стране, да ће подржати одлазак Лепосавића, најавили су из СДП, СД-а, Бошњачке и Либералне партије, те Албанске листе. „Пресуду“ Лепосавићу могао би да донесе ДПС Мила Ђукановића, који се до сада није оглашавао о томе да ли ће гласати за Кривокапићев предлог.

Ко је кормилар?
Сам премијер наводи да владу на чијем је челу руше здушно владајуће и опозиционе странке, споља и изнутра, та да се у Црној Гори људи и даље баве прослошћу, уместо будућношћу.

Потпредседник Владе и, чини се, истински кормилар спољнополитичког курса Црне Горе, Дритан Абазовић није се оглаашвао након изјаве премијера, иако део јавности управо у његовом ставу по питању Сребренице види разлог због кога се премијер ухватио за „џеп са картонима“.

А какве ће последице произвести потез Здравка Кривокапића и шта је уопште њиме желео да постигне? Хоће ли најновија криза довести до пада Владе или ће поново успети да буде превезиђена?

Чињеница је да после неколико месеци проведених на власти Кривокапић више није онај исти човек, професор ведра лица који је сасвим случајно запловио у политичке воде не би ли, заједно са црквом, успео да уједини опозиционе странке и омогући им победу о којој су у претходне три деценије могли само да сањају.

Данас је на његовом лицу видиљива забринутост, мора да вага између супротастављених интереса више страна, међународних обавеза које држава има, ставова партија владајуће већине, јавности… Ипак остаје нејасно због чега се Кривокапић одлучио на потез смене министра Лепосавића, не улазећи у његов лични или став државе Црне Горе о Сребреници, за који је знао да ће му заљуљати ионако климаву владу.

„Амбасадизација“
Могу ли најновији догађаји довести до пада Владе? Социолог политике из Црне Горе Срђан Вукадиновић каже да се Кривокапић у овом тренутку налази на клацкалици, а да је један од главних разлога за кризу у којој се држава нашла његово политичко неискуство.

  • Он је потпуно неискусан када је политика у питању. И сада се налази у једној својеврсној клацкалици, на једној страни стране амбасаде, на другој ДФ као најјача групација и на трећој СПЦ. То су веома различити, па и супротстављени интереси које промовишу. Ту се мора бити веома вешт да се не би долазило у овакву ситуацију. Од њега је могуће очекивати једну одлуку, сутра другу – каже Вукадиновић.

Истиче да стране амбасаде имају кључан утицај на овакве потезе Владе Црне Горе.

  • Оне су имале директан утицај на формирање овакве Владе јер су они који су били изборни победници практично елиминисани из његог учешћа. Када ви формирате такву Владу, а ово је влада која не одражава изборне резултате, онда је сасвим јасно да сте ви на клацкалици, где се један министар понаша овако, други онако, зависи чије интересе заступа, а на трећој страни је притисак страних амбасада, које су истакле да су забринуте због Лепосавићевих изјава. Све то може вешто да се регулише у Влади, да до оваквих испупа не долази, али то је тако када је премијер политички неискусан – објашњава.

Ни буџет, ни Монтенегро ерлајнс
Саговорник подсећа да ово није једина криза у Црној Гори и једина недоследност Здравка Кривокапића.

  • У децембру је изјавио буџет ће бити усвојен сутра, па није усвојен до данашњег дана и питање је када ће бити. Рекао је да ће „Монтенегро ерлајнс“ бити угашен, па он није угашен него су се догодиле трансформације. Има још много двосмислености код премијера. Ово ствара велику рашомонијаду кад је у питању Влада Црне Горе и политичку нестабилност јер чини се да ово клизи у све већу кризу. Прво је била пармалемтарна, па криза између парламента и владе, а сада криза у Влади. Треба очекивати турбулентне дане – истиче он.

Вукадиновић сматра, да колико год тешки дани чекају Црну Гору, Влада ипак неће пасти, Лепосавић неће бити смењан, јер то, како наводи, у овом тренутку не одговара никоме у земљи.

Оставите Коментар