Црна Гора не искључује могућност директне војне претње, стоји у предлогу стратегије националне безбедности те земље, преноси хрватски портал „Индекс“.
Хрватски портал подсећа да је Црна Гора прошле године примљена у НАТО и истиче да се у том документу црногорске владе, како пишу поједини подгорички медији, наводи да безбедносну ситуацију у Црној Гори треба посматрати и у регионалном контексту, јер припада и балканској и медитеранској регији.
„Део је региона који је у претходном раздобљу претрпео динамичне промене и грађански рат. Имајући у виду историјско наслеђе и позитивне трендове након обнављања независности, Црна Гора има специфично место и важну улогу у стабилности региона“, стоји у владиној стратегији националне сигурности.
Додаје се да Црна Гора дели стратешки приступ изазовима, ризицима и претњама националној безбедности који су дефинисани стратешким документима НАТО-а.
Такође се оцењује да је спектар изазова, ризика и претњи широк. „Регион је још оптерећен догађајима из прошлости и нерешеним проблемима, што може прузроковати дестабилизацију на појединим подручјима… Као последица смањења војних снага у региону, интеграција земаља у НАТО и ЕУ и развијања политике поверења, сарадње и партнерства, опасност од директне војне претње Црној Гори је битно смањена, али се не може искључити“, каже се у предложеној стратегији.
Наводи се да су промене на геостратешком плану утицале да Западни Балкан поново постане зона јаког интереса међународних актера, чији је примарни циљ спречавање даљег европског и евроатлантског пута појединих држава региона.
„То условљава конкретне акције према региону, посебно хибридног карактера, што је озбиљан сигурносни изазов и може имати битне последице по регионалну стабилност и успорити интеграционе процесе“, стоји у националној стратегији Црне Горе.
Црногорски министар одбране Предраг Бошковић је раније рекао да су главни разлог доношења нове стратегије измењене сигурносне околности, не само у Црној Гори него и у региону и Европи, навевши како 2008, када је писана задња стратегија, није било ни мигрантске кризе ни сукоба у Украјини између владе и проруских побуњеника које подржава Русија. „Није било онога што се дешавало задњих десет година, покушај тероризма у Црној Гори, различити интереси на Балкану који су се сукобили“, навео је Бошковић.
Извор: sputniknews.com