Новоизабрани српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да ниједног тренутка није сумњао у своју победу и најавио да намерава да позове председника Руске Федерације Владимира Путина да посети Бањалуку, али не и Сарајево.
Образлажући зашто не би Путина позвао у Сарајево, Додик је рекао да верује да руски председник тамо није добродошао и да се зна за кога.
Додик је синоћ за ТВ 1 истакао да је његова победа савим јасна, што потврђује да има импозантних 70.000 гласова више него кандидат Савеза за победу Младен Иванић.
Он је оценио да су новоизабрани хрватски члан Председништва БиХ Жељко Комшић и бошњачки Шефик Џаферовић легитиман избор њихових народа, те да нема могућност да ту било шта промени.
Додик је навео да је Комшић изабран гласовима Бошњака, што јесте легално, али да ће се видети да ли је његов избор политички легитиман.
Он сматра да је Комшић мало пренаглио са свађама са Хрватском и Србијом, што не доприноси могућности да се Председништво БиХ успостави као регионални партнер.
„Комшић Хрватској прети тужбом због Пељешког моста, а Србији говори да призна самопроглашено Косово. Свакако да то умањује шансу за било какав политички процес на регионалном нивоу“, рекао је Додик.
Он је оценио да Комшић није аутентични представник хрватских националних интереса у БиХ и упозорио да то што хрватске политичке представнике изгласавају Бошњаци, може бити опасна политичка игра у БиХ.
Додик, који је и лидер СНСД-а, навео је да у претходним мандатима у салама Председништва БиХ, где су одржаване седнице и примани страни гости, није било заставе Републике Српске, што ће он настојати да промени.
Он је поновио да је легитимни представник и српског народа и Републике Српске и да жели да се бори за уставну структуру БиХ и слово Дејтона и Устава, а не њихов дух.
„У томе се разликујемо. Овде је све накарадно. Лоши момци су они који се боре за правни легитимитет и који инсистирају на поштовању Устава и Дејтонског мировног споразума, а они који су зајапурени и покушавају да држе лекције и унутар и ван БиХ, очигледно имају део неке подршке. Ја сада не знам ко је овде популиста, Комшић или неко други“, навео је Додик.
Он је одбацио могућност да потпише споразум са Исламском заједницом, који би ту верску заједницу ставио у повлашћен положај.
„Ако то буде измењено да, али ако то буде како је сада, нећу потписати“, рекао је Додик и подсетио да то нису учинили ни његови претходници Небојша Радмановић, ни Младен Иванић.
Лидер СНСД-а је потврдио да ће његова странка наставити партнерску сарадњу са ХДЗ-ом БиХ.
Додик је поручио да неће подржати најављену тужбу БиХ против Хрватске због изградње Пељешког моста.
„Мислим да то није продуктивно за БиХ и нећу то подржати, иако можда и имам неке разлоге због опструкције Хрватске у погледу изградње моста на Сави код Градишке“, каже Додик.
Говорећи о спољној политици БиХ, Додик је навео да ће се она односити, пре свега, на изградњу добрих регионалних односа, мада је то Комшић већ у знатној мери пореметио односом према Хрватској и Србији и несувислом причом о самопроглашеном Косову.
„БиХ треба да има одличне односе са Србијом. Сматрам да би прво требало да решимо питање границе између Србије и БиХ“, рекао је Додик.
Он је нагласио да ће одмах у Председништву БиХ захтевати да се донесе заједничка одлука, којом ће ЕУ бити позвана да БиХ овакву каква јесте прими у статус кандидата.
„Што се тиче НАТО-а, можемо сарађивати, али никаквог чланства, нити пута према Алијанси нема. Овде је плебисцитарни став народа у Републици Српској да не треба ићи у НАТО. Постоји и декларација о војној неутралности и не намеравам да се понашам другачије. Може да постоји нека врста сарадње са НАТО-ом у неком рационалном облику, али војне вежбе типа Мањаче неће се десити идућег маја“, поручио је Додик.
Његова порука бирачима, али и народима у БиХ јесте да ће као српски члан Председништва БиХ штитити интересе Републике Српске.
Према његовим речима, БиХ може да опстане само на балансу сва три конститутивна народа.
„Сигурно ћу се борити за мир и за Устав БиХ, нећу радити на томе да се Устав мења и да се креирају неки нови сурогати. Залагаћу се и за преиспитивање свих одлука досадашњих високих представника у БиХ и да покушамо на новим креацијама да градимо ново поверење“, поручио је Додик.
Он сматра да би требало да се, у складу са могућностима и ресурсима БиХ, створи ситуација у којој би просечна плата била подигнута прво половином наредне године на 500, а потом и на 1.000 евра.
„Морамо ослободити монетарну политику БиХ и Централну банку БиХ од утицаја странаца. Морамо брзо реаговати да повећамо стандард свих грађана и да људе задржимо у БиХ, при чему треба да очувамо мир и стабилност. Битна је и заштита домаће производње, као и одбацивање негативних увозних аранжмана са ЕУ и другим земљама. Треба да штитимо властити простор и властиту заједницу“, рекао је Додик.