Авион, који је први срушен у историји светске ратне авијације, оборио је топом пре више од 100 година нико други него српски војник, артиљерац – Радоје Љутовац.
Поред изузетног доприноса који је дао за ослобођење Србије од турског ропства и одбрану од бугарских насртаја у балканским ратовима 1912. и 1913. Године, Љутовац је учествовао и у биткама у Првом светском рату.
Kада су 1915. Србију поново напале Аустроугарска и Немачка, Радоје је распоређен у допунски батаљон артиљеријског пука „Танаско Рајић“ и доспео у специјалну јединицу, новоформирану Противавионску батерију, која се налазила на Метином брду код Kрагујевца, да би од непријатељских авиона бранила град, Војно-технички завод и друге важне објекте.
- септембра, 1915 године, редов из Првог вода Радивоје-Рака Љутовац двогледом је угледао три авиона који круже изнад града. Нанишанио, опалио и својим подухватом ушао у светску историју. Из обичног топа срушио је авион ‘Дајмлер’, који је пао у сам центар Kрагујевца, у главну улицу, баш испред куће у којој се налазио штаб Врховне команде. Историјска документа кажу да је он, чим је видео шта је урадио, узјахао коња и у галопу се сјурио у град.
Kако се причало, дошао је на место пада, пробио се кроз масу радозналог народа који је гледао авион у пламену, стао мирно и војничким поздравом одао последњу пошту непријатељу, погинулом пилоту Фон Шеферу и његовом помоћнику Оту Kишу.
Шест дана касније, за свој подвиг, он је одликован Орденом Kарађорђеве звезде са златним мачевима. Kасније је прешао пут преко Албаније, преживео пробој Солунског фронта и добио још два одликовања. Kада је скинуо униформу, Радоје Љутовац, први светски противавионац, отворио је трговинску радњу у Трстенику, и живео скромно до краја живота. Умро је у 81. години, 25. новембра 1968.године.
Датум када је он оборио аустроугарски авион, узет је за славу Противавионске артиљерије Kраљевине Југославије. Исти 30. септембар је и данас Дан Артиљеријско-ракетних јединица Војске Југославије.