На војном полигону „Kриволак“ у Северној Македонији, добро познатом још из времена ЈНА, током ове године извешће се седам међународних војних вежби, саопштило је Министарство одбране Северне Македоније.
Kриволак је ове године место где ц́е бити изведено чак 7 међународних вежби на којима ц́е учествовати чак 5.200 припадника неколико савезничких војски. Највец́а међу њима, али и највец́а међународна вежба на овом полигону, биц́е вежба СВИФТ РЕСПОНСЕ – 22 која ц́е окупити 4.000 учесника из војски Сједињених Држава, Уједињеног Kраљевства, Италије, Француске, Црне Горе, Албаније и Северне Македоније.
Kарактеристика ове вежбе је њен ваздушни елемент, коришц́ење великог броја транспортних и јуришних авиона и хеликоптера и ваздушни (падобрански) десант око 1.000 падобранаца. Ова врста вежбе ц́е први пут бити изведена у Северно Македонији и биц́е провера инфраструктурних капацитета земље, али и шанса за домац́е логистичке компаније.
Амерички аташе за одбрану Питер Ровел рекао је да се Kриволак развија у најбољу полигон за обуку НАТО-а у Европи.
„Наша сарадња на развоју Kриволака једна је од најбољих демонстрација дубоке и плодне одбрамбене сарадње две земље. Поносан сам што смо заједно развили пројекте који су унапредили потенцијал асортимана. Овде су одржане бројне вежбе које су показале капацитет Kриволака.
„Овог пролец́а поново ц́емо видети јединствени капацитет полигона када ц́е Северна Македонија угостити 4.000 војника из седам земаља НАТО-а у вежби Свифт Респонсе 22“, рекао је пуковник Рауел.
Инжињеријске јединице Армије Северне Македоније биле су ангажоване на усавршавању полигона уз даноноц́но ангажовање. Од великог значаја да Kриволак постане препознатљив НАТО ресурс за обуку.
Kриволак је смештен у средишњем делу Републике Македоније, а од најближег вец́ег града Kавадараца удаљен је 20 километара североисточно. Смештен је у долини реке Вардар, у средишњем делу Тиквешке котлине. Насеље је на приближно 140 метара надморске висине, у равничарском подручју. Локална клима је измењена континентална са значајним утицајем Егејског мора, што значи да су лета веома топла.
Југословенска народна армија је 1963. године у највец́ој тајности започела са организовањем и опремањем великог ненасељеног простора између Титовог Велеса, Штипа и Неготина. Војни полигон Kриволак је пуштен у употребу шест година касније и био је највец́и полигон у СФР Југославији. Заузима површину од 22.564 хектара, односно 22 километра у правцу север-југ и 18 километара у правцу исток-запад. Има све могуц́е теренске услове: шумске пределе, пешчане зоне (имитација пустиње) и реку Вардар за активности на води, што омогуц́ава идеални простор за војне вежбе пешадије, оклопних јединица, ПВО, АБХ одбране, инжењерије, итд. Kриволак је омогуц́авао војницима да тренирају као да су у реалним „ратним условима“.