У Председништву Србије, поводом осам деценија ослобођења Београда, отворена је изложба „Војна дипломатија на путу ка слободи: о совјетско-југословенској војној дипломатији током Великог Отаџбинског рата 1941-1945.“ , на којој се председник Александар Вучић обратио на руском језику из поштовања према онима који су ослободили град.
Вучић је истакао да је ово посебан дан и да ће говорити на руском језику, из поштовања према свим црвеноармејцима који су положили животе за руску отаџбину, али и нашу.
„Од срца вам честитам овај празник који је уписан у заједничку историју наших победа. На данашњи дан, пре 80 година, завршена је београдска операција, која је постала важна етапа на путу ка великој победи… Тријумфално смо збацили окове Другог светског рата. Србија је кроз Народноослободилачки покрет пружала отпор окупаторима, нисмо изабрали страну победника и платили смо цену за то. Нисмо окупаторске тенкове дочекали са цвећем и зато је наша престоница бомбардована“, рекао је председник Србије.
Додао је да је Србија увек била на страни права и правде.
„Београдску операцију не бисмо могли да изведемо без Црвене армије… Наше војске заједно су ослобађале Београд, често борбом прса у прса… Погинули су зарад најсветијег циља. Њихове жртве су уграђене у темељ на којима почива наша слобода и независност“, рекао је Вучић, наводећи да слобода није дата, већ извојевана.
„Славно ослобођење Београда и Србије треба да буде путоказ за све будуће генерације и доказ да борба за слободу не познаје границе… Србија никада неће заборавити братску руку нити ће променити однос према злу… Данас смо сведоци покушаја ревизије историје. Одлућно смо против тога… Заједно смо поднели највеће жртве и зато никоме нећемо дозволити да мења историју“, поручио је Вучић.
Како је навео, ова изложба је део политике коју Србија води.
„Представљен је само мали део борбе. Фотографије говоре о заједеничким жртвама чији је симбол борба“, рекао је Вучић, додајући да ће Жданов и генерал Дапчевић увек заузмати посебно место у нашој историји.
„Наша дужност је да негујемо заједничка пријатељства… Још једном свима присутнима срећан празник ослобођења Београда. Желим свима добро здравље и благостање. Живела Србија!“, рекао је Вучић.
На свечаности се, поред председника Србије, обратио и заменик председника Савета Федерације Константин Косачов.
„Ослобођење Београда се слави и у Русији“
Косачов је рекао да без поштовања према жртвама које су пале у борби против нацизма не може да се гради будућност и захвалио руководству Србије, локалним властима и борачким удружењима на пажљивом односу према војним спомен-обележјима и заједничкој историји.
Он је рекао да је за руску делегацију велика част да присуствују свечаности поводом 80 година ослобођења Београда од нацистичких освајача током Другог светског, односно Великог отаџбинског рата.
Честитао је, како је рекао, братском српском народу овај значајан датум.
„Ослобођење Београда широко се слави и у нашој земљи, у Русији јер је то и наш празник, били смо заједно тада када су војници Црвене армије са војницима НОВЈ завршили Београдску офанзивну операцију и наравно заједно смо сада када нажалост сећања на тај страшни рат се не поштују свуда, као и сећање на хероје који су извојевали ову победу ценом живота“, истакао је Косачов.
Он је указао да је у борбама на подручју Србије животе дало око 7.000 војника Црвене армије.
Додао је да се, нажалост, ови темељни принципи поштовања жртава игноришу у многим земљама данашње Европе и да је јасно зашто се то дешава, јер, како је навео, многе земље данашње Европе немају сопствену херојску историју победе над нацизмом, али како је рекао, ми је имамо и можемо с разлогом да се поносимо нашим прецима.
Косачов је захвалио председнику Вучићу за све догађаје у Србији организоване поводом годишњице ослобођења Београда и данашњу изложбу, истичући да је то врло важно за учвршћивање правих вредности и вредносних одредница код младих, додајући да се ради о васпитавању младих и поштовању према нашим прецима и да без тога не може да се гради будућност.
Према његовим речима, изложба ће нам омогућити да се вратимо историјским чињеницама.
Поздравио је што је захваљујући доброј сарадњи руске амбасаде и Поште Србије припремљена посебна поштанска марка на којој је приказана суштина руско-српских братских односа.
„Господине председниче, било би ми искрено драго да вам се обратим на српском као што сте се Ви обратили нама на руском и пружили сте велику част народу Русије. Хвала Вам“, рекао је Косачов.
Свечаности присуствују и министри у Влади Србије, као и други гости.
На изложби „Војна дипломатија на путу ка слободи“ је, између осталог, приказано и описано како су изгледала ратна дејства у току и пре Београдске операције.
Посетиоци имају прилику да погледају како је штампа, како руска тако и југословенска извештавала у то време.
Поред изложбе о руско-српској војној дипломатији током Другог светског рата, уприличена је и промоција поштанске марке посвећене 80. годишњици ослобођења Београда.
Иначе, према ранијим сазнањима Спутњика, Министарство спољних послова Србије са Марком Ђурићем на челу, одбило је да организује изложбу о руско-српској војној дипломатији током Другог светског рата у њиховим просторијама, на шта је реаговао председник Србије Александар Вучић, одлучивши да се манифестација организује у згради Председништва.