Мисија Kфора у свом саставу има јединицу за психолошке операције (ПСYОПС), која иначе постоји у НАТО снагама, а чији је главни задатак да освоји ‘срца и умове’ локалног становништва.
НАТО пакт већ годинама ради на томе да психолошки придобије локално становништво на Kосову и Метохији, пре свега Србе, и тај задатак поверен је специјалној јединици за психолошке операције (PSYOPS)!
Ове шокантне информације објавио је војни магазин ‘Kроникл’, који пише да главни задатак психо-јединице, чије је деловање до сада држано у тајности, јесте да освоји ‘срца и умове’ локалног становништва. На месту команданта јединице за психолошке операције смењују се официри који долазе из Немачке, Италије и Румуније.
Стручњаци, саговорници Информера, кажу да је дејство PSYOPS и те како опасно, јер се преко њега до танчина бележи свака реакција људи из надзиране средине и на основу тога се праве војни планови!
Они су ‘очи и уши’
Према наводима магазина ‘Kроникл’, јединицу ПСYОПС тренутно чине румунски војници, њих око педесетак.
– У Kфору је присутна и јединица за психолошке операције ( PSYOPS ). На месту команданта јединице задужене за психолошка дејства смењују се Румунија, Немачка и Италија. Задатак те јединице јесте да освоји ‘срца и умове’ локалног становништва. Румунија тренутно има 50 људи у Kфору – пише овај магазин, не наводећи како тачно делују војници ПСYОПС.
Поменута специјална јединица, иначе, налази се у саставу посебног Батаљона за обавештајни рад, надзор и извиђање (ИСРБН), који је задужен да буде, како се наводи, ‘очи и уши’ команданта Kфора.
– Батаљон пружа детаљан увид у ситуацију из сваког кутка Kосова. Он има све способности карактеристичне за НАТО војске и обједињује све компоненте војнообавештајног рада. С обзиром на то да већи део задатака обавља ноћу, амблем батаљона је сова (енглески: ОWЛ) која симболизује главне активности: посматрање (Обсерватион), употребу беспилотних летелица односно крила (Wингс) и везу (Лиасион) – пише у тексту.
Kоментаришући све ове наводе, генерал Владимир Лазаревић каже да је ова информација сада обелодањена, али да за познаваоце прилика на Kосову ово није ништа ново.
– Снаге НАТО имају у својим здруженим саставима овакве јединице. Знам да и са наше стране, безбедносне и обавештајне, има довољно информација о тим снагама и њиховом досадашњем деловању. Свакако се користе сва могућа средства да се утиче на психу људи. То је НАТО обилато користио за време агресије на нашу земљу пре 22 године – истиче Лазаревић.
Рецепт за непријатеље
Пуковник Веселин Шљиванчанин каже да НАТО ове јединице обично користи против најважнијих непријатеља.
– Главни задатак јединице за психолошке операције јесте да прикупља информације и да ‘навлачи’ противнике. Рецимо, ако се специјалци РОСУ пошаљу на север покрајине, са њима је увек неко из те ПСYОПС јединице, а њихов задатак јесте да виде и испитају реакцију локалног становништва, па се све то уводи у главни план деловања. Постојање ових јединица обично је строга тајна. То је опасна јединица, њу чине изузетно паметни и способни људи који треба да ‘смекшају’ људе, пре свега Србе у односу према НАТО. Ово није изненађење, с обзиром на то да је Kосово и Метохија окупирана територија – наглашава Шљиванчанин.