У значајном одступању од досадашње одбрамбене позиције, НАТО разматра превентивне ударе и могуће распоређивање трупа у Украјини. Француска и Британија већ воде тајне преговоре о конкретним корацима.
НАТО савез разматра радикалну промену своје стратегије која би могла представљати једну од најзначајнијих трансформација у recent годинама, са фокусом на превентивне прецизне ударе и потенцијално распоређивање трупа у Украјини. Током недавне конференције у Бриселу, високи представници алијансе нагласили су ову стратешку промену као „нову дискусију“ унутар савеза, што представља значајно одступање од традиционалне одбрамбене позиције.
Француско-британски разговори о могућем распоређивању трупа у Украјини интензивирани су последњих недеља, при чему се већина дискусија одвија иза затворених врата. Ови разговори су мотивисани забринутошћу због могућег смањења америчке подршке након 2024. године, жељом за одржавањем западног војног присуства у региону и разматрањем укључивања приватних одбрамбених компанија.
Процене НАТО-а указују да је руска војска бројчано већа него 2022. године, иако се процењује да је њен квалитативни капацитет смањен. Алијанса је идентификовала два непосредна приоритета: попуњавање исцрпљених залиха наоружања и улагање у напредне системе противваздушне одбране и прецизне ударне системе.
Стратешки заокрет носи значајне импликације за потенцијалну ескалацију сукоба, кохезију алијансе и стратешку равнотежу у региону. Увођење способности превентивних удара могло би означити значајну ескалацију, док би директно распоређивање трупа представљало преседан у ангажовању НАТО-а.
Европска безбедносна архитектура могла би доживети значајне промене, са већом војном аутономијом Европе, појачаном француско-британском безбедносном сарадњом и еволуцијом традиционалне одбрамбене улоге НАТО-а. Наредни месеци биће кључни у одређивању да ли ће се ове дискусије претворити у конкретне промене политике и оперативна распоређивања.
Извор: Правда.рс