Милиони грађана Шведске почели су да добијају брошуре са саветима како да се припреме и понашају у случају рата или других непредвиђених криза. Ажурирана верзија ових инструкција издата је због погоршања безбедносне ситуације у Европи. Нови број брошуре је двоструко обимнији, пише ББЦ.
Суседна Финска такође је на интернету објавила своје препоруке за припрему на кризе и инциденте, док су Норвежани недавно добили буклет са упутствима како самостално преживети седам дана у случају екстремних временских услова, рата или других претњи.
У финској дигиталној брошури детаљно је описано како би влада и председник реаговали у случају оружаног напада, с нагласком на то да су финске власти „добро припремљене за самоодбрану.“
Улазак у НАТО
Шведска и Финска су током протекле две године постале чланице НАТО-а. Норвешка је оснивач Западног одбрамбеног савеза. За разлику од Шведске и Норвешке, финска влада одлучила је да не штампа брошуру за свако домаћинство, јер би то „коштало милионе“, док се дигитална верзија може лакше ажурирати.
– Послали смо 2,2 милиона папирних примерака, по један за свако домаћинство у Норвешкој – рекао је Торе Kамфјорд, одговоран за кампању самоприпреме у Норвешкој управи за цивилну заштиту (ДСБ).
Шта садрже брошуре?
Брошуре садрже спискове намирница које је потребно имати код куће. Међу њима су дуготрајни производи, попут конзервираног пасуља, енергетских плочица, тестенине, као и лекови, укључујући таблете јода у случају нуклеарне несреће. За Швеђане идеја оваквих упутстава није нова – прво издање брошуре „Ако дође рат“ настало је током Другог светског рата, а ажурирано је током Хладног рата.
Једна од кључних порука сада је истакнута на првим странама брошуре: „Ако Шведску нападне нека друга земља, никада нећемо одустати. Све информације о томе да ће отпор престати су лажне.“
„Рат је могућ“
Шведски министар цивилне одбране Kарл-Оскар Болин изјавио је прошлог месеца да се, с обзиром на промене у међународном контексту, информације за шведска домаћинства такође морају прилагодити. Раније ове године упозорио је да је „рат у Шведској могућ“, што је изазвало забринутост јер је сматрао да процес јачања „свеобухватне одбране“ иде преспоро.
Финска, захваљујући својој дугој граници с Русијом и историјском искуству рата током Другог светског рата, увек је одржавала висок ниво одбране. Шведска је, међутим, смањила своју војну инфраструктуру и тек у последњих неколико година поново почела с припремама.
– Из финске перспективе, ово је помало чудно. Финска никада није заборавила да је рат могућ, док је Швеђанима био потребан шок да схвате реалност ове претње – каже Илмари Kајхко, ванредни професор војних наука на Шведском универзитету одбране.
Двадесетчетворогодишња студенткиња финског порекла Мелиса Ејв Ајосмаки, која студира у Гетеборгу, каже да је била веома забринута када је почео рат у Украјини. „Сада сам мање забринута, али и даље размишљам шта бих урадила ако избије рат, посебно јер ми је породица у Финској,“ рекла је она.
Главне препоруке
Брошуре садрже упутства за различите сценарије и савете који помажу грађанима да у кризним ситуацијама буду самостални. Фински списак укључује таблете јода, лако припремиву храну, храну за кућне љубимце и резервне изворе енергије. Шведски списак препоручује кромпир, купус, шаргарепу, јаја, конзервисане сосове болоњезе и готове супе од боровница и шипка.
Шведски економиста Ингмар Густафсон присећа се како су се овакве брошуре припремале раније.
– Добро је да добијемо информације како да поступамо и припремимо се, али немам све то код куће – признао је он.
Једна од најважнијих препорука јесте да грађани имају довољно хране и пијаће воде за најмање 72 сата. Међутим, поставља се питање колико је то практично, нарочито за веће породице које живе у мањим становима.
(Novosti)