БРАТСТВО доноси цео текст иступања сталног представника Руске Федерације Василија Небензје и његовог заменика Ане Јевстигнејеве на седници Савета безбедности УН о ситуацији на Косову 30. октобра 2024.

Основни говор:

Госпођо председавајућа,

Захваљујемо се специјалној представници генералног секретара Каролин Зијаде на брифингу о ситуацији у покрајини и изнетим размишљањима.

Поздрављамо учешће министра спољних послова Србије Марка Ђурића на данашњем састанку. Саслушали смо мишљење госпође Донике Гервала-Шварц. Још једном смо веома импресионирани њеним историјским „знањима“ и екскурсима, као и „дубоким“ геополитичким промишљањима.

Међуетничка напетост на Косову достигла је највиши ниво за последњих 15 година. „Корен зла“ је исти. Лежи у тежњи приштинских такозваних „власти“ да успоставе потпуну контролу над севером покрајине настањеним Србима уз пуну подршку својих западних покровитеља.

Многе специфичне манифестације овог агресивног курса одражене су у полугодишњем извештају генералног секретара УН о раду Мисије привремене администрације УН на Косову (УНМИК).

Међу злонамерним провокацијама Приштине су забрана промета српског динара у покрајини, присилно затварање органа самоуправе који су служили Србима на Косову, експропријација земљишних парцела српских становника и истискивање неалбанских друштвених институција и предузећа. Под измишљеним изговорима, настављају се хапшења Срба, врше се рације у школама и болницама, пале се куће избеглица повратника, а православни храмови скрнаве. Придружујемо се позиву генералног секретара да се најозбиљније схвате ове претње.

Упркос формалном укидању једностраног ембарга на робу из Србије који је уведен у јуну 2023. године, вишекилометарске колоне камиона формирале су се на прелазу Мердаре – једином отвореном за улазак. На Западу, као и обично, радије затварају очи пред тиме, хвалећи на све могуће начине наводно „конструктивни корак“ косовских Албанаца и приписују им заслуге за решавање проблема који су сами створили игнорисањем обавеза из Централноевропског споразума о слободној трговини.

Само у 2024. години на Косову су забележена 93 етнички мотивисана инцидента против Срба, а од доласка на власт ултранационалистичког покрета Самоопредељење у фебруару 2021. њихов број је достигао 550. Такозвани „премијер“ Аљбин Курти је фактички објавио рат свему српском и довео православну заједницу у покрајини на ивицу опстанка. Истовремено, он има довољно цинизма да тврди да наводно „наставља борбу против модерног фашизма – на Косову и шире“.

Системски терор над косовским Србима најбоље објашњава катастрофално ниску стопу повратка избеглица која је назначена у извештају – свега 13 особа у последњих шест месеци (од тога само 7 Срба). Истовремено, нагло је повећан одлив неалбанског становништва, што угрожава не само традиционално мултиетничку структуру друштва, него и дугорочне социјално-економске перспективе покрајине.

Очигледно је да ће, ако му се не пружи отпор, Курти наставити да чисти српске енклаве, а апетити ће му само расти. Пример за то је захтев да се српски ваздушни простор отвори за комерцијалне летове ка Косову.

Међутим, Запад наставља да охрабрује Приштину и покушава да ојача њен међународно-правни субјективитет. Статус Косова у Парламентарној скупштини НАТО-а је повишен, а урађено је много на пријему покрајине у Савет Европе. са друге стране, од Београда се опет и опет тражи да призна „независност“ покрајине. Да би се повећао притисак, одговарајуће „обавезе” које наводно проистичу из усмених Бриселско-Охридских договора из 2023. додате су у Поглавље 35 досијеа о европским интеграцијама Србије. Штавише, документовано оформљени бриселски споразуми из 2013. и 2015. године се намерно „заборављеају” јер они, између осталог, обавезују Приштину да створи Заједницу српских општина Косова (ЗСО). Још једном ћу поновити за све присутне: стварање ЗСО није нечија жеља, већ обавеза Приштине, коју она саботира више од десет година. Штавише, та обавеза мора бити спроведена у потпуности, без псеудокомпромиса наших западних колега. Захтевамо да се окончају ове преварантске игре и да се Приштина обавеже да одмах приступи формирању ЗСО.

Озбиљну претњу безбедности покрајине такође представља спољашње билдовање органа принуде Куртијевог режима. Земље НАТО настављају да снабдевају Косово оружјем, укључујући оклопне транспортере, противтенковске ракетне системе, извиђачке и ударне дронове. У року од три године Приштина очекује да ће ставити у погон више од 350 оклопних возила и набавити сопствену флоту војних хеликоптера. Тиме се грубо крши Резолуција 1244 Савета безбедности УН, која дефинише међународни контингент КФОР као једино дозвољено војно присуство у покрајини.

Подржавамо комплекс мера које је предложио председник Србије Александар Вучић у циљу изласка преговарачког процеса из дубоке кризе. То је повратак на принцип status quo ante, који претпоставља потпуно одустајање Приштине од дискриминационих мера предузетих против Срба из покрајине, прекид полицијског и хуманитарног терора над неалбанским становништвом, повратак српских представника у органе законодавне, судске и општинске власти. Сматрамо оправданом намеру Београда да поново затражи повратак до хиљаду српских војних и полицијских службеника на Косово на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН.

Помно пратимо суђење које је почело у априлу 2023. против вођа такозване „Ослободилачке војске Косова“ у Хагу. Тај процес је требало да се одржи пре много година у МКТЈ-у, али је та инстанца зажмурила на злочине које су починиле те особе. Из извештаја о раду специјалног суда јасно је да постоје покушаји окривљених да изврше притисак на сведоке, а у случају донетих пресуда, коначне казне затвора се смањују као резултат жалби. Надамо се да ће, иако са значајним закашњењем, злочинци ипак добити заслужену казну.

Политички протекционизам Запада према Приштини све више распирује „великоалбанске” амбиције Куртија. Он покушава да дестабилизује регионе централне Србије са муслиманским становништвом и радо прима у госте маргиналне представнике српске опозиције. Без икакве реакције Вашингтона и Брисела, пролази мешање националистичког покрета “Самоопредељење” у изборне процесе у Северној Македонији и игноришу се покушаји подривања територијалног интегритета Црне Горе.

Госпођо председавајућа,

У тим тешким условима, активности УНМИК-а и очување његовог кадровског и финансијског потенцијала су потребнији него икад. Редовно разматрање ситуације на Косову мора да остане на дневном реду Савета и да се одвија у отвореном формату.

Скрећемо вам пажњу да косовски Албанци умешани у притварање 28. маја 2019. године и наношење тешких телесних повреда службенику Руске мисије Михаилу Красношчокову још увек нису приведени правди. Још један Рус, Андреј Антонов, је 31. децембра 2021. године незаконитом одлуком покрајинских „власти“ проглашен за персону нон грата, а његова лична безбедност је била угрожена. Нажалост, ни за ово нико није кажњен.

Став Русије по питању Косова остаје непромењен. Залажемо се за то да Београд и Приштина постигну стабилно обострано прихватљиво решење строго у међународно-правном оквиру, на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН. Такав расплет мора да одговара интересима Београда и српског народа и да добије сагласност Савета безбедности.

Хвала на пажњи.

Реплика заменика сталног представника Ане Јевстигнејеве:

Госпођо председавајућа,

Желела бих, наравно, да одговорим госпођи Гервала-Шварц, која је позвана у Савет безбедности према правилу 39 привременог пословника Савета као особа која треба да информише Савет безбедности о тачки дневног реда која се разматра.

Међутим, ово је већ други пут да нам она говори о Слободану Милошевићу, о историји, о туђим орденима и другим сукобима. Истовремено, она никако не може да се сконцентрише и да одговори на питања која су сада постављена и која се односе на примену резолуције 1244, Бриселских споразума из 2013. и 2015. године, питања о стварању Заједнице српских општина, као и разлозима за кршење права српског становништва у покрајини, на питања зашто су заточени Срби изложени насиљу (укључујући и малолетне, на пример због певања песама на српском језику), зашто се пале куће избеглица повратника и скрнаве православни храмово. То су питања на која наша седница треба да се фокусира, али очигледно, на њих нема одговора.

Хвала на пажњи.

[РУСКА МИСИЈА УН]