Ширење НАТО-а на Исток на рачун Украјине једно је од најважнијих безбедносних питања Русије у стратешкој перспективи, изјавио је руски председник Владимир Путин.
„Стално говоримо о томе, јавно, упозоравамо наше партнере да је то за нас неприхватљиво. Једна од теза је веома једноставна – свака земља има право да бира за њу најприхватљивији начин осигуравања безбедности, али то треба да буде учињено тако да не нарушава интересе других земаља, да не подрива безбедност других земаља, у овом случају Русије“, истакао је руски лидер након састанка са грчким премијером Kиријакосом Мицотакисом.
Kако је додао, Русију брине могућност чланства Украјине у НАТО, јер ће се на њеној територији појавити наоружање Алијансе.
„Не може да нас не забрињава перспектива могућег чланства Украјине у НАТО јер ће након тога, несумњиво, уследити распоређивање одговарајућих војних контингената, база и оружје које за нас представља претњу“, истакао је Путин.
Руски лидер је напоменуо да се, упркос изјавама руске стране, инфраструктура НАТО-а приближавала руским границама током протеклих деценија.
„И сада видимо системе ПРО у Пољској и Румунији… Имамо све разлоге да верујемо да ц́е се исто десити и уколико Украјина буде примљена у НАТО, али на украјинској територији. Kако да не размишљамо о томе, то би једноставно био пропуст са наше стране: да безвољно гледамо шта се тамо дешава“, нагласио је Путин.
Председник Русије је оценио да НАТО води конфронтациону политику према Русији.
„НАТО је војни блок. Нажалост, он одавно води очигледно конфронтациону политику против Русије… Та структура је према нама, најблаже речено, недружељубиво расположена, а поред тога проглашава Русију за свог противника. Ту нема ништа добро. Ми не тежимо било каквим конфронтацијама са било ким и надамо се да ће у том смислу Грчка заузети став обуздавања“, рекао је Путин.
Право на безбедност
Путин је истакао да Русија води мирољубиву политику, али да има право да штити своју безбедност. Упитан да ли „Русија ипак планира да нападне Украјину или не“, Путин је рекао да је то „провокативно питање“.
„Русија води мирољубиву спољну политику, али има право да осигурава своју безбедност“, поручио је руски лидер.
Подсетимо, председник Русије Владимир Путин је 1. децембра предложио да се крене у преговоре око постизања правних гаранција за неширење НАТО-а на исток.
Путин је нагласио да је најважнији задатак руске дипломатије: добијање поузданих и дугорочних гаранција безбедности.