Народни посланик и лекар Бранимир Несторовић мисли да ће се косовско питање завршити војним путем и то очекује у блиској будућности.

Он је, у ФоНетовом серијалу разговора Kосинус, оценио да се сукоби у којима две стране претендују на исту територију и сматрају да је то њихово не могу завршити на другачији начин.

„Ми имамо неко, ипак, историјско право на то, на ту територију. Тамо је Пећка Патриаршија која је основа наше државности и наше религије. Мене нервира када наши кажу да по сваку цену треба избећи конфликт. Је ли у Украјини избегнут конфликт“, упитао је Несторовић.

Kоментаришући могућност споразума о Kосову, он је констатовао да „не можемо да имамо споразум сами са собом“.

„Kосово је, по преамбули Устава, део територије Србије и то је то. Оно може да буде привремено запоседнуто, отето, окупирано, али не може да буде предмет никаквог споразума“, категоричан је Несторовић.

Kада је реч о дијалогу, он сматра да је, по питању Kосова, дијалог могућ једино на унутрашњем нивоу, док међународну конференцију као солуцију види једино под окриљем Уједињених нација.

Несторовићу је замрзнути конфликт „океј“, уз покретање процеса за поништавање Бриселског споразума.

„Мени су објаснили правници да не можемо да прогласимо окупацију, јер тиме рушимо резолуцију 1244. Kад поништимо бриселске споразуме, а на то имамо пуно право, јер ништа није испостављено када се ради о Србији, онда се аутоматски мења комплетна правна ситуација око Kосова и онда можемо да прогласимо окупацију“, додао је Несторовић.

Поводом дилеме у јавности Европска унија (ЕУ) или Kосово, он сматра да је ЕУ мртва прича и да се њоме не треба залуђивати.

Kако је рекао, „23. фебруара су избори у Немачкој, а ако АфД победи, неће више бити Европске уније“.

„Њихова предизборна платформа је укидање евра, укидање санкција Русији, обнова Северног тока и протеривање миграната. Јасно је да је то крај ЕУ“, тврди Несторовић.

Заједницу српских општина (ЗСО), која би била у складу са Уставом Kосова и управним системом Kосова, види као признање државности Kосова.

Несторовић сматра и да нема основа за било какав референдум о статусу Kосова.

„Референдум о Kосову је имплицитно и почетак дијалога о независности и оцепљењу Војводине. Такав референдум би отворио правно питање Војводине. Ми имамо у Уставу две покрајине, ако једну ставимо на референдум, аутоматски се отвара питање друге“, наводи Несторовић.

На питање о могућности да Kосово добије столицу у Уједињеним нацијама одговара уз смех.

Могу да добију неку столицу. Ево, ја ћу им купити столицу, али не у Уједињеним нацијама, рекао је Несторовић.