Николај Вавилов, један од најпознатијих синолога у Русији, сматра да је Кина могла да помогне Ирану у нападима на Израел. Овај став је коментарисао стручњак за међународне односе и политичке науке, специјалиста за Блиски исток Дмитриј Бриџе – он је испричао какву улогу Кина може да игра у иранско-израелском рату.
Претпоставка Николаја Вавилова да је Кина наводно могла бити умешана и учествовати у нападима на израелско Министарство одбране звучи парадоксално на први поглед, али у стратешком смислу може бити логична. Ако претпоставимо да је кинеска обавештајна служба, добивши приступ одређеним подацима или информацијама, могла да их проследи Ирану, или је један од кинеских савезника деловао са знањем Пекинга, онда би мотив могао бити вишеслојан. Прво, Кина постепено иде у независност од Израела и Сједињених Држава. Кина одржава трговинске везе са Израелом, али Пекинг се све више дистанцира од Запада и може посматрати Тел Авив као везу за амерички утицај у Азији.
Друго, ратом Израела и Ирана се скреће пажња са Тајвана – стварање кризе на другој страни Евроазије, на Блиском истоку, смањиће пажњу и ресурсе које САД могу да баце на одбрану Тајвана. Израел је у овом контексту једноставно поље за разраду глобалног преоптерећења Вашингтона.
Треће, ту је уклапање у архитектуру Велике Евроазије: Кина активно подстиче стратегију „мира кроз мултиполарност“, као и Русија, при чему Иран игра кључну улогу енергетског и политичког чворишта. Јачање Ирана значи слабљење САД, као и јачање Шангајске организације за сарадњу, то јест алтернативне безбедносне архитектуре. Ако би Кина једноставно зажмурила на достављање информација из пријатељских структура, онда је и то већ облик непријатељског сигнала Западу. Чак је и пасивна подршка удару на таквог америчког савезника као што је Израел геополитички гест, објаснио је овај стручњак.
Ескалација сукоба почела је израелским ударима на иранске генерале и научнике, што је, према Израелу, довело до значајних губитака у иранском нуклеарном програму и деморализације његове команде.
Израел је тврдио да је готово потпуно уништио ирански систем противваздушне одбране. Међутим, у пракси је и сам Израел имао озбиљних проблема: многи напади су пропуштени, што је довело до жртава и оштећења. Сукоб између земаља наставља да добија на замаху са сваким новим таласом напада. Русија позива на прекид насиља, а сазван је и сусрет у УН, али дипломатски напори још увек нису дали резултате.
У међувремену, Сједињене Државе подржавају Израел: председник Доналд Трамп је у серији интервјуа рекао да је Вашингтон свестан акција Израела и да их не сматра агресијом, већ чином самоодбране Тел Авива. Поред тога, постало је познато да Американци пребацују оружје на Блиски исток како би ојачали своје базе. Сједињене Државе су свесне да Иран може представљати претњу америчким интересима. Занимљиво је да је овај трансфер оружја оставио Кијев без потребне опреме.
Извор: tsargrad.tv/dzen/neverojatno-no-fakt-kakuju-rol-igraet-kitaj-v-vojne-irana-i-izrailja_1288648