Србија је постала неочекивана оаза за Њујорчане гладне путовања током пандемије коронавируса, пише Њујорк пост, преносећи искуства неколико младих становника „Велике Јабуке“ који су претходних месеци посетили Београд.
Двадесетседмогодишњи Њујорчанин Дејвис Ричардсон који је пре неколико месеци одлучио да побегне из Њујорка, обрео се у Београду за који каже да га подсећа на Вилијамсбург, део Бруклина, из 2010. године, преноси РТС писање Њујорк поста.
„Сада плаћам упола мању станарину него што сам плаћао у Њујорку током пандемије и живим у апартману са погледом на цео Београд. Шта је паметније: да плаћам дупло скупље и живим са више ограничења, или да платим упола мање за више погодности и уживање у разговору са невероватним људима који хоће да изађу у ресторан и разговарају о разним стварима, а не само о политици“, пита се овај стручњак за комуникације.
Ричардсон излази са пријатељима на кафу, посећује ноћне клубове и наргила барове, па чак и оде у стрељану док живи у хотелу намењеном урбаним људима који не желе „уштогљен хотелски смештај“.
„Срби су прилично горди“, додаје Дејвис. „Не желе да им вирус квари успех и задовољство“.
Србија није захтевала да амерички држављани остану у карантину. „Ер Србија“ је у октобру најавила 34 лета за Београд, што је далеко више од 24 које је имала у истом периоду 2019. године.
Међутим, у понедељак је америчка амбасада саопштила да је, с обзиром на пораст оболелих од ковида 19, српска влада наредила да сви „барови, ресторани, кафићи, продавнице, супермаркети, тржни центри, позоришта и биоскопи“ морају бити затворени од 21 до 5 сати ујутру од 17. новембра до „најраније“ 1. децембра.
Но, и поед тога, Њујорчанима остаје на располагању да обиђу Храм Светог Саве, Музеј Николе Тесле, Београдску тврђаву и парк Калемегдан, пише Њујорк пост.
„Овај град има магичну моћ да вас излечи: можете да истражујете скривене подземне тврђаве, да поштујете традиције старе вековима и водите веома умне разговоре са њиховим житељима“, наглашава Ричардсон, додајући да нова ограничења неће утицати на њега да промени своје планове. „Ако ствари наставе да се одвијају као до сада у Сједињеним Државама, са свим тим уличним немирима и блокадама, мислим да ће све више и више људи долазити овде“.
Сличне ствари су у септембру намамиле и Јонија Јусефа, 35-годишњег организатора из Вилијамсбурга да дође у Београд. „Овде нема притиска због ковида“, тврди Јусеф. „Као да сам се вратио у време пре пандемије“.
Атуса Фарахани, такође становница Вилијамсбурга, признаје да је углавном крила да је била у Србији у октобру.
„Свесна сам како људи гледају на оне који путују током пандемије“, наводи 36-годишња Њујорчанка. „Неки су срећни што још могу да путујем и радим или пак, тврде да излажем друге људе ризику“.
У јануару ће се уселити у свој „мајушни, удобни“ једнособни стан који је платила 55.000 долара у улици коју је упоредила са Парк авенијом, остављајући у чуду своје рођаке.
„Моји пријатељи и породица нису знали где је Србија. Мислили су да идем у Сибир. Неки од њих мисле и да је Милошевић још жив“, додаје Катка.
Уместо тога, тврди да је пронашла веома софистицирану земљу у којој је упознала несразмерно велики број лекара и адвоката.
Али није све баш тако сјајно као што изгледа, напомиње анонимни Њујорчанин који је почетком месеца посетио Србију: „Загађеност ваздуха је била застрашујућа… врло непријатна“.
„Ервижуал“ је Београд сврстао у првих пет најзагађенијих градова у октобру.
Прошлог месеца и Џенифер, 36-годишња становница Хелс кичина, кренула је на тродневно путовање у Београд са „Ер Србијом“ како би прославила свој рођендан. Хотел са четири звездице је платила само 50 долара за ноћ, а одушевила се и вечером у ресторану „Франш“.
Планира да на пролеће поново дође. „Мушкарци су врло привлачни – високи, црномањасти и згодни. Ако ништа друго, морам да се вратим да нађем мужа“, најављује Џенифер.