Петиција која је покренута у Приштини да Косово промени име у Дарданија је једна у мору небулоза које долазе од косовских Албанаца, од које неће бити ништа, иако је показатељ дубоке кризе идентитета која тамо влада, каже шеф скупштинског одбора за безбедност Милован Дрецун.

У Приштини је на главном тргу организовано прикупљање 10.000 потписа за петицијуа са захтевом да се промени име Косова у Дарданију, како би тај предлог могли да доставе косовској скупштини.

Криза идентитета

На питање да ли је на Косову и Метохији код Албанаца завладала криза идентитета или је то део предизборне кампање, Милован Дрецун, одличан познавалац прилика на Косову и Метохији, каже да не мисли да је ово потез који ће привући значајнију пажњу јавности.

„Ово је још једна бесмислена иницијатива у мору сличних из Приштине, али која има континуирану политичку поруку а то је да су они заправо пореклом Илири, односно да им је порекло илирско-трачанско што би значило да су они староседеоци на Балкану, а да су Словени, дакле ми, дошли и отели им део територије. И то им је та стара прича,“ каже Дрецун.

Приштина гледа кроз ову призму по којој је, према њиховој верзији историје, Косово и Метохија њихова територија а не српска.

„Ту причу су једно време покушавали да прогурају, али им није пошло за руком. Не видим који је циљ да ово неко сада поново покреће јер се једноставно неће ништа десити,“ уверен је Дрецун.

Како каже, та иницијатива нема никакву снагу и не може ништа да промени али доста говори о томе какав је однос косовских Албанаца према историји.

„Генерално они покушавају да прекроје историју о свом пореклу на сваком кораку и у свему где мисле да је то могуће па тако и да Србе прикажу као агресоре који су од Илира и Трачана освојили косовско-метохијску територију и да су њих протерали. Реч је о бесмислици која не може да издржи суочавање са историјским чињеницама,“ закључује Дрецун.

Иначе, није тајна да косовски Албанци нису били задовољни ни тиме што их је изасланик за преговоре Финац Марти Ахтисари у покушају да створи нову нацију звао „Косовари“, а још већи проблем имају да докажу да су аутохтони народ на простору Косова и Метохије, због чега прибегавају пласирању искривљених историјских података.

Да Албанци имају проблем са именом Косово и Метохија обелодањено је још шездесетих година, посебно с оним Метохија, јер то значи црквено имање. Најновија прича о промени имена Косова потекла је недавно од косовског новинара Рамиза Селимија који је позвао институције из Приштине да промене назив државе, односно да се она више не зове Косово, већ Дарданија.

Прекрајање историје

Селими је у свом тексту објављеном у косовским медијима признао да да Албанци са Косова и Метохије имају кризу идентитета, јер је назив Косово српског порекла, а и топоними на том простору су већински српски.

Петиција која је покренута има за циљ да отвори јавну дебату о историјском и културном идентитету Косова, враћајући пажњу на име „Дардани“, које је повезано са древном прошлошћу те територије.

Дарданци су, наиме, били трачко-илирско племе које је у античко доба насељавало подручје Балкана одакле су дошли из Мале Азије, а Дарданија је у 3. и 4. Веку била једна од провинција Римског царства.

Позиву за потписивање петиције одазвали су се и неки бивши народни посланици из албанских редова, а грађани Приштине ову иницијативу виде као позитивну. Потписивање петиције почело је у Приштини, а очекује се да ће бити организовано и у другим општинама.

(Спутњик)