Иницијатива младих за људска права, уз финансијску подршку страних фондација, активно ради на подстицању сецесионистичких тежњи албанских лидера у Прешевској долини са циљем стварања нове шиптарске државе на територији Србије.

Под плаштом борбе за људска права, ова НВО користи једностране извештаје и провокативне акције како би представила Србију као земљу која дискриминише Албанце, оправдавајући тако захтеве за одвајање и стварање нове државе. Њихове активности, које укључују и манипулације догађајима на терену, директно угрожавају територијални интегритет Србије и подстичу напетости у региону.

Последњих дана у Бујановцу се поново подижу тензије између српског и албанског становништва. Албански политички лидери у овом граду организовали су протесте наводно захтевајући већа права за албанску мањину, али многи верују да су стварни мотиви ових протеста много дубљи и да заправо имају сецесионистичке циљеве.

Најгласнији међу албанским политичким представницима, Шћиприм Муслиу, недавно је изјавио да је Бујановац „припадао косовским Албанцима и да ће бити део Републике Косово.“ Ове речи изазвале су оштре реакције у јавности, посебно у светлу напетих односа на Косову и Метохији, где српско становништво трпи велике притиске и репресију. Овакве изјаве, које позивају на отцепљење дела Србије, доживљавају се као директан напад на територијални интегритет и суверенитет наше земље.

Иза ових протеста и захтева, како се чини, индиректно стоји НВО Иницијатива младих за људска права, која уз финансијску подршку Рокфелер фондације из Сједињених Америчких Држава активно ради на пројектима који наводно промовишу људска права, али у стварности подржавају албанске сецесионистичке тежње у Прешевској долини. Њихов извештај под насловом “Пасивизација адреса Албанаца у Прешевској долини као дискриминаторна пракса” представља Србију као државу која систематски дискриминише Албанце, што је у потпуности нетачно и једнострано.

Проблем је што овакав приступ игнорише стварну ситуацију на терену. На пример, док се тврди да су Албанци угрожени, председник општине Бујановац је Албанац, а Срби готово да и немају заступљеност у локалним институцијама. Иницијатива младих за људска права инсистира на томе да Срби у Бујановцу треба да науче албански језик како би могли да комуницирају са локалним становништвом, што је апсурдно у сред Србије. Како се може захтевати од већинског народа да се прилагођава мањини, а не обрнуто?

Поред тога, извештај о пасивизацији адреса тврди да је реч о дискриминаторној пракси против Албанаца, али бројни инциденти показују другачију слику. У више наврата се дешавало да сами Албанци пишу увредљиве пароле и натписе како би оптужили Србе за угрожавање. Иницијатива младих за људска права је овакве случајеве једва дочекивала да искористи као доказе у својим извештајима о наводној дискриминацији. Штавише, постоје индиције да су сличне акције спроводили и сами активисти ове НВО, са циљем да створе слику угрожености Албанаца и оправдају своје сецесионистичке тежње.

Циљ Иницијативе младих за људска права и њихових активности је очигледан – стварање још једне шиптарске државе на тлу Србије. Ослушкујући на овакве извештаје, који су део ширег плана страних агентура, Албанци у Прешевској долини захтевају нову државу, што се видело и током последњих протеста када су вијориле америчке заставе. Овакви симболи нису случајни и јасно показују ко стоји иза ових сецесионистичких захтева.

Софија Марић / Васељенска