Контактирали смо за коментар капетана Александра Филиповића, који је ово прогнозирао. Он нам се љубазно захвалио, али није желео да говори за медије, како не би потенцијално угрозио себе, или своје бивше колеге
Александар Филиповић, полицајац и, доскорашњи шеф оперативе на северу КиМ прогнозирао је, приликом састанка представника Срба са председником Србије Александром Вучићем у Рашкој 28. децембра прошле године, ноћ пред уклањање барикада, да ће Албанци Србе, ако склоне барикаде, „ловити као зечеве“. Његове слутње се, нажалост, обистињују.
Јуче је на административном прелазу Јариње ухапшен Србин Миљан Јовановић, бивши полицајац, који се са супругом и двоје малолетне деце, старости седам и пет година, враћао из правца Рашке у Лепосавић у којем живи. У последња четири месеца на северу КиМ хапшени су, такође, углавном бивши полицајци. Он је данас пуштен из притвора.
Може централа да погреши једном, али…
Како је његов бранилац Дејан Васић рекао, Миљан Јовановић је ухапшен грешком, пошто су га полицајци због сличног имена помешали са Миланом Јовановићем који се налази на потерници.
Будући да је симптоматично да се дешавају „случајна хапшења“ као и „грешке“ због сличног имена, питамо се у каквом то систему живе Срби на КиМ и да ли је ико безбедан?
Први ухапшени бивши полицајац на КиМ је Дејан Пантић, којег Приштина терети за наводне ратне злочине, након његовог, уследила су хапшења З. М. и Слађана Трајковића за наводне ратне злочине, као и Миљана Аџића, Србина са севера КиМ. Након тога уследиле су барикаде Срба који нису желели да се помире са терором Приштине, а дан пред уклањање барикада, Срби су предвидели да ће се хапшења и „лов на њих као на зечеве“ наставити чим их уклоне.
Контактирали смо капетана Александра Филиповића за коментар поводом тога што су се његова предвиђања обистинила. Он нам се љубазно захвалио, али није желео да говори за медије, како не би потенцијално угрозио себе или своје бивше колеге.
Кажњавају их за одупирање приштинском терору
Командир полиције на северу Косова и Метохије Ненад Ђурић први се супротставио одлукама Аљбина Куртија на тему пререгистрације српских возила, због чега су га приштинске привремене власти суспендовале. Потом је јавно поднео оставку, а за њим то учинили и сви остали српски полицајци и Срби запослени у косовским институцијама.
„Нисам желео да радим било шта што је уперено против заједнице у којој живим. Притисак је био не само на мојим, него на нашим плећима, и више није могао да се издржи“, изјавио је Ненад Ђурић тада у интервјуу у „Политици“.
Српски полицајци са КиМ 5. новембра прошле године симболично су скинули униформе косовске полиције, након чега су предали оружје и опрему, те иступили из службе.
После састанка 5. новембра, на коме су представници Срба на КиМ донели ту одлуку, шеф регионалне оперативе у полицији за Север, капетан Александар Филиповић је поручио да су донели одлуку да стану уз свој народ, након чега је симболично скинуо униформу, што су затим учинили и сви командири и полицијски руководиоци пред камерама.
Адвокат Љубомир Пантовић, заступник ухапшеног полицајца Дејана Пантића, којег Приштина терети за „извршење терористичког акта“, као и бившег командира полиције Ненада Ђурића, којег терете за „саботажу“ и „позивање на отпор“, каже за РТ Балкан, да је ово наставак притисака на Србе на Косову и Метохији.
„Испоставља се да је изјава Александра Филиповића била пророчка. Чини ми се да су одувек поједини кругови, ту пре свега мислим на Приштину, Србе у саставу полиције, од момента интеграције, сматрали за неко страно тело, за субверзиван елемент. Рекао бих да је ово што се сада дешава последица таквог наратива који је овде створен“, наводи наш саговорник.
„Сада је Приштини олакшано и да их хапси, јер ти људи више нису полицајци“, наглашава адвокат Пантовић и додаје:
„Људи су забринути и уплашени. Размишљају: Када је ухапшен Дејан Пантић, који је у Северној Митровици познат као изузетно тих, миран човек, са веома озбиљном оптужбом да је наводно извршио акт тероризма са циљем да угрози уставни поредак ‘Косова’, ко је следећи?! Међу народ се увукао страх и немир, ситуација је тешка“, истиче адвокат.
Пантовић подсећа да је хапшење Дејана Пантића било повод за постављање барикада на северу КиМ, како каже, „за читав вишенедељни хаос“. Ђурић се брани са слободе, док је Пантићу, након затворског, одређен кућни притвор.
Списак постоји, или, ипак не?
Коментаришући наводе Приштине да не постоје спискови за хапшење Срба о којима се говорило и који су чак и обелодањени у парламенту тзв. Косова, он каже да не верује да формално постоје спискови, али да постоји план.
„След догађаја након што су Срби напустили косовску полицију говори нам да оправдања из Приштине нису тачна. Не верујем да формално постоје спискови, али постоји круг лица – бивших полицајаца, који су интересантни за органе гоњења и њих сада хапсе“, наводи Пантовић.
У нормалним околностима, поручује адвокат, ситуација као са „грешком ухапшеним“ Миљаном Јовановићем, не би смела да се догоди.
„То су ванредне, чудне околности и очигледан пропуст полиције. Требало би казнити одговорне. Ухапсити човека, макар и на пет минута је јако тешка ствар и производи трајне последице за ухапшено лице, као и за његову породицу, а овде и за читаву српску заједницу, која је у константном страху“, каже Пантовић.
Адвокат повлачи паралелу са ситуацијом од пре неколико месеци када је косовска полиција физички злостављала председника организације цивилног друштва, а нико за то није преузео одговорност, нити су починиоци кажњени.
„Полиција овде очигледно може тако да поступа и да нико не сноси одговорност. Сведоци смо да те врсте одговорности нема. Јесенас је, на прилично бруталан начин, физички злостављан и малтретиран председник једне невладине организације на северу КиМ од стране полиције, таквих примера је безброј, а за њих нико не одговара“, открива адвокат.
„Приштински правни систем годинама се налази у дубокој кризи која је продубљена када су Срби напустили институције. Нема правичног суђења, чак ни Албанци на КиМ немају поверења у своје институције“, поручује адвокат.
Додаје да међу косметским Албанцима има часних људи, да има часних и судија и полицајаца, али да им систем, који је постављен лоше, не дозвољава да раде свој посао исправно.
„И Стејт департмет је у свом извештају објавио критике на рачун стања у косовском правосуђу“, истиче Пантовић.
Адвокат Дејана Пантића најављује борбу до краја, као и жалбу Уставном суду тзв. Косова, како би потражио права за правично суђење и правду за свог клијента.
„Дејану Пантићу месецима се крше права, од основних, људских – незаконито је држан у објекту косовске полиције као притвореник у условима недостојним човека, а након тога није добијао потребну терапију у притворској јединици – до процесних – решење о продужетку кућног притвора за још два месеца, које му је уручено са пет дана закашњења. Борићемо се до краја, жалићемо се и Уставном суду“, поручује Пантовић.