ОПИС ЕЛЕМЕНАТА ЗНАКА СРПСКЕ ДЕСНИЦЕ
ШТИТ
Заштита, очување, одбрана, по предању заштитничка моћ, атрибут је персонификоване чедности – чистоте у врлинама.
Основна боја штита је пурпурна и представља краљевско достојанство, царску духовну моћ, боја је поноса, правде, умерености и истине.
КРУГ, КРУЖНИ ПРСТЕН (у знаку српске деснице, и штита на грудима орла)
Универзални симбол, свеукупност, целовитост, једновременост, прапочетно савршенство, бесконачност, вечност. Преко облика круга настају значења венца кроз историју. Знак је почасти, славе, знак победника. Симбол окружен венцем представља светињу, објекат поштовања и почасти. Сребрни или бели, прстен по ободу штита, асоцијација на ореол, знак је узвишености савршенства и световне и духовне заштите, чест је симбол на фрескама наших светих ратника.
БОЈЕ У ШТИТУ
ПУРПУРНА
Краљевско достојанство, царска и свештеничка моћ, понос, истина, правда, умереност, величанство, сувереност. У хришћанству свештеничка и краљевска моћ, истина, покајање, смерност.
ЉУБИЧАСТА
Интелигенција, знање, трезвеност, побожност, светиња, смерност, покајање, туга, умереност, носталгија. У хришћанству је свештеничка владавина, ауторитет и истина, и боја је свете Марије Магдалене.
СРЕБРНА (СИВА), ПОДЛОГА ШТИТА И ДВОГЛАВИ ОРАО
Месец, женски принцип, девичанство и прочишћење. Сребро и злато су два вида исте васељенске стварности.
ЗЛАТНА (КРУНА)
Представља сунце, божанску моћ, сјај просветљења, бесмртност, Бог као нестворена светлост, највиша вредност, зрачност, слава, мушки принцип. Симболизује све богове сунца.
У хришћанству представља светост, божанственост и објављивање истине. Оно је веза између Неба и Земље.
БОЈЕ ЗАСТАВЕ
ЦРВЕНА, ЗАСТАВА И ПОДЛОГА ШТИТА НА ОРЛУ
Зенит боје, представља сунце и богове рата. Уклапа се у мушки принцип-активни, као ватра, љубав, радост, снага.
У хришћанству је Христово страдање, крв проливена на Калварији, огањ, у извору силаска Светог Духа, верска ревност, љубав, моћ, достојанственост, срчаност. Боја је мучеништва. У календару свеци се бележе црвеним словима. Боја је духовних седмица и мученичких празника.
ПЛАВА
Истина, интелект, откривање, мудрост, лојалност, верност, постојаност, разборитост, мир, итд.
БЕЛА, (СРЕБРНА) ОБОД ШТИТА, СРЕБРНИ ОРАО
Трансцендентално савршенство, једноставност, светлост, духовни ауторитет, честитост, итд. У хералдици је често везано за сребро. У хришћанству је прочишћење душе, радост, чистота, девичанство, богоугодност живота, честитост и боја је светаца не мученика и девичанских светица. Боја је Ускрса, Божића, богојављања и вазнесења.
ДВОГЛАВИ ОРАО
Двоглави орао са подигнутим крилима означава смерност, будност духа и тела како у животу тако и у духовности, вери и оданости.
Изворно, оваква стилизација двоглавог орла први пут се појавила на медаљи (сувениру) Осам векова Хиландара и усвојеној повељи Свете Фрушке Горе.
Као такав присутан је у осмовековом наслеђу Немањића и других народа који су имали симбол двоглавог орла са подигнутим крилима.
Орао са подигнутим крилима појављује се и код бивше Војске Југославије, Србије и Црне Горе, код службе војне безбедности, гардиста, специјалних јединица, граничара и 63. падобранске, и неким видовима Војске Србије.
КРУНА СРПСКИХ ВЛАДАРА ОД НЕМАЊИЋКОГ ПЕРИОДА
Стематогирион – (грчки стема – круна, гирион – круг), има спреда златну плочицу камарион (камара – свод) све је украшено драгим камењем, са обе стране су висиле ниске (сије, препендулије), од бисера и драгог камења.
Севастократорску традицију (стематогирион) укида најмлађи син Стефана првовенчаног, краљ Урош и почиње да носи затворену куполасту круну – стему.
Симбол је славне Немањићке традиције и културе, коју су носили краљеви Урош 1220; Драгутин 1250; Милутин 1300, 1310, 1314; Цар Душан 1350; а присутна је и на ордену кнеза Милоша.
КРСТ
Појава крста датира од краја петог миленијума пре Христа и бројне су његове варијације у разним народима (Сумери, Хетити, …) пре Христа. Значење и доживљај крста претрпело је значајну еволуцију до данас, посебно са појавом хришћанства. Данас је он васељенски симбол; представља средиште света где се сједињује небо и земља. Вертикална линија означава духовне, интелектуалне и небеске вредности и мушки је принцип, док је хоризонтална линија крста земаљска, рационална, пасивна и представља женски принцип. Цео крст образује праисконског андрогина тј. Јединство супротности или дуализам у природи. По овоме се крст поистовећује са двоглавим орлом, тј. представља силазак духа у материју, а средиште крста су земља и човек.
ОЦИЛА
Или огњило, је од памтивека код Словена и Срба гвоздена тј. челична алатка за прављење варнице тј. ватре ударцем о камен. У гробовима код старих Словена налажена су у левој руци сахрањених жена, што је вероватно био симбол очувања огњишта и овакав обичај је јединствен у Европи. Код Срба протеклих векова је врло значајан лични употребни предмет, а у орнаментици изузетно честа фигура која самостално или у низу, представља оригиналну симболику. Од Немањића до данас заједно са крстом ствара први српски признат грб у западној хералдици. Четири оцила и крст по могућој дефиницији требало би да значе: „Ватром ћемо крст бранити!”
Ауторизовани скраћени текст из књиге стандарда о употреби симбола Српске Деснице за потребе маркетинга