Током скоро 25-годишњег мандата Башара ал Асада на месту председника Сирије, уз њега је све време била супруга Асма, рођена у Уједињеном Kраљевству (УK).
Ова 49-годишњакиња је својевремено представљана као лице Сирије која постаје савремена земља, али се није много појављивала у јавности од почетка разорног грађанског рата у земљи у марту 2011. године.
Жена борац 💪🏻 дивим јој се 🇷🇸🇸🇾 pic.twitter.com/BB6daLtxl1
— KataMata (@katimati23) December 9, 2024
Рођена је у западном Лондону, у сиријској породици.
Отац јој је кардиолог, а мајка је радила у Амбасади Сирије у Лондону.
Асма Ахрас се школовала у приватној школи, где су је пријатељи звали „Ема“.
Студирала је рачунарство на престижном Kраљевском колеџу у Лондону, а касније је постала инвестициона банкарка.
У Лондону је упознала Асада, који је завршио медицину у Дамаску, а у престоници УK-а је био на специјализицаији из офталмологије.
Асма се преселила у Сирију 2000. године када се и удала за Асада, само неколико месеци након што је на месту председника наследио оца Хафеза ал-Асада.
Имају троје одрасле деце – два сина и ц́ерку.
Kорисна особа за односе са јавношћу
Годинама су постојале наде на Западу да би Асмино британско васпитање могло да подстакне политичке реформе у Сирији, а ангажована је и британска ПР агенција да јој помогне да буде лице које представља земље у свету.
Извор је 2012. године рекао за ББЦ да се Асад оженио Асмом знајуц́и да ц́е она бити од користи за представљање свежег, модерног лица блискоисточне земље.
Многи су тада такође видели њихов брак као прилику да се уваже интереси и сунитске вец́ине у земљи, чији верник је Асма, и религијске групе алавита којој припада Асад.
Међутим, извор је такође указао да је њен приступ улози прве даме изазвао напетост у породици Асад, посебно у односима са председниковом сестром Бушром и његовом мајком Анишех, које нису много мариле за односе са јавношц́у.
ПР стратегија је ипак имала одређеног успеха.
У фебруару 2011. године, амерички модни часопис Вог (Вогуе) објавио је похвалну анализу Асме под називом „Пустињска ружа“.
У тексту, који је касније повучен и из штампаног издања и са интернета, Асма је описана као „мршава лепотица дугих удова, увежбаног аналитичког ума која се вешто облачи да изгледа скромније“, као и „гламурозна, млада и веома шик“.
Ауторка Џулијет Џоан Бак касније је зажалила због написаног текста, рекавши да јој је он „затровао“ каријеру и окончао сарадњу са Вогом.
Непуних месец дана по објављивању текста, Асад је брутално угушио мирну, продемократску побуну, што је изазвало разорни грађански рат у којем је више од пола милиона људи убијено, а 12 милиона приморано да напусти дом.
Скоро годину дана касније, у фебруару 2012., Асма се први пут огласила о рату у њеној земљи, рекавши само да „саосећа са жртвама насиља“.
У изјави британском листу Тајмс (Тхе Тимес) још једном је изразила подршку супругу, рекавши: „Председник је председник Сирије, а не фракције Сиријаца, и прва дама га подржава у тој улози“.
Исте године, њен углед је поново нарушен када је процурило хиљаде приватних мејлова, наводно породице Асад, који су открили Асмину љубав према луксузној роби.
Из мејлова, које је први објавио британски лист Гардијан (Тхе Гуардиан), види се да Асма на интернету тражи ципеле са потпетицама висине 16 центиметара које коштају 5.000 америчких долара, чак и у време када су земљу потресали велики немири.
Према процени америчког Стејт департмента 2022. године, нето вредност породице Асад износила је између једне и две милијарде долара.
Асми је Европска унија (ЕУ) увела санкције у марту 2012. године.
Страним медијима није давала изјаве све до 2016. године, када је за руску државну телевизију ТВ Расију 24 (ТВ Россиyа 24) рекла да је имала понуде да напусти Сирију, које је одбила, али није открила одакле их је добила.
„Овде сам од почетка и никада нисам размишљала да одем на друго место“, рекла је она.
„Да, имала сам прилику да напустим Сирију или боље речено да побегнем из Сирије.
„Те понуде су подразумевале гаранције безбедности и заштите за моју децу, па чак и финансијску сигурност.
„Није потребно да будете геније да схватите шта је био циљ тих људи.
„Био је то смишљен покушај да се сруши поверење људи у њиховог председника“.
Дијагноза рака и леукемије
Током рата, Асма се бавила добротворним радом – састајала се са породицама погинулих војника и водила је Сиријски фонд за развој, велику невладину организацију која је координисала помоци.
Рак дојке у раној фази јој је дијагностикован 2018. године и почела је лечење.
Годину дана касније објавила је да се потпуно опоравила.
У мају 2024. године, Председништво Сирије је открило да Асма има леукемију.
У саопштењу је наведено да ће се подвргнути посебном протоколу лечења који захтева изолацију и повлачење из јавности.
Мандат прве даме изненада је окончан у недељу, 8. децембра када је њен супруг Асад свргнут са места председника Сирије након што су побуњеничке снаге заузеле престоницу Дамаск.