Најлепши украс Беле Цркве, варошице на југу Баната, сигурно је њихов тим мажореткиња. Где год да се појаве, ове увек насмејане девојчице изазивају пажњу због шарених униформи и вештог руковања мажорет штапом
KУД „Белоцркванске мажореткиње“ постоји осам година, а својим учешћем на бројним такмичењима, допринело је и популаризацији Беле Цркве у Србији и у Европи.
Oсновни мотив за оснивање била је жеља да један карневал са традицијом од преко 150 година, као што је Белоцрквански карневал, има у свом програму и један мажоро тим, као и сваки други европски карневалски град. Мажорет плес је настао као вид пратње војног оркестра у Француској пре 150 година, када су у парадној униформи и уз војнички корак прве мажореткиње пратиле војнике у бој.
„Белоцркванске мажореткиње“ у Србији већ седам година немају праву конкуренцију, а Европа је препознала њихов квалитет и наградила их на европским шампионатима са три златне, четири сребрне и три бронзане медаље. Захваљујући резултатима које је постигло KУД „Белоцркванске мажореткиње“ и њиховим наступима у шест европских земаља (Хрватска, Словенија, Чешка, Румунија, Македонија, Француска), јубиларно двадесето Европско првенство у мажорет плесу одржано је по први пут у Србији 2018. године, у Соко Бањи.
„За ових осам година, кроз KУД „Белоцркванске мажореткиње“ прошло је преко 300 девојчица и девојака, узраста од четири па до 18 година. Тренутно у тиму имамо 60 чланица, које предано и редовно тренирају, учествујући при том у снимању разних телевизијских емисија, али и на разним манифестацијама у преко 30 градова широм Србије, настављајући путевима успеха својих претходница“, каже Дејан Ђурић, руководилац овог удружења и потпредседник Европске мажорет асоцијације.
Белоцркванске мажореткиње једном годишње примају нове чланице. Аудиција се одржава у октобру, а овај спорт иако нов за Србију, веома је атрактиван и како каже Ђурић, очекује се све већи број мажорет тимова широм наше земље. „Девојке плешу са штаповима, а спорт је веома креативан, као нека врста уметности. Kоординација покрета је веома битна, јер морају да науче да баце штап, ухвате га и притом плешу“, објашњава Ђурић.
Ове године Европско првенство у мажоро плесу, планирано да се одржи у Хрватској, због тренутне емидемилошке ситуације, одложено је за следећу годину. КУД „Белоцркванске мажореткиње“ биће представници Србије и на овом такмичењу, а до тада девојке вредно тренирају и спремају нову кореографију коју ће премијерно извести следеће године.