Архитектонски остаци 1.800 година старе римске војне базе „Гвоздене легије“ ХI Ферате откривени су са недавним ископавањима у подножју Тел Мегида.

Археолошка ископавања је обавила Израелска управа за антиквитете, навели су у саопштењу, преноси Све о археологији.

Током ископавања откривени су обимни и импресивни архитектонски остаци Виа Преториа (главни пут логора), као и подијум полукружног облика и каменом поплочане површине које су биле део велике, монументалне јавне зграде. Римска легионарска база ВИ легије је једина римска војна база ових димензија која је лоцирана и изложена за јавност у Израелу.

„Камп Римске легије у Легију био је стална војна база за преко 5.000 римских војника више од 180 година, од 117–120. до око 300. године“, каже др Јотам Тепер, вођа ископавања у име Израелске управе за антиквитете.

„У центру логора, дугог 550 метара и широког 350 метара, укрштала су се два главна пута, а овде је подигнуто његово седиште. Од ове базне тачке мерене су све удаљености дуж римских империјалних путева до главних градова на северу земље, означаване миљоказима. Остаци древних зграда нису сачувани до висине, јер је већина грађевинског камена уклоњена. И касније су поново употребљени током византијског и исламског периода.“

р Тепер је нагласио да откриће легионарске базе није случајно, јер су током последње деценије обављена истраживања и шест сезона археолошких ископавања у оквиру пројекта.

Ретко археолошко откриће
Прелиминарна истраживања подручја логора показала су да цела римска база и све њене компоненте леже под житним пољима Мегида.

„Јединствени допринос резултата овог истраживачког пројекта лежи у реткости таквих археолошких открића“, каже Тепер. Док су римски војни логори познати у Израелу, они су привремени опсадни логори, или мали логори који припадају помоћним дивизијама. Ниједан се не може поредити са целим комплексом легионарске базе, као што то је откривено у Легији, поред раскрснице Мегидо.

„Историјски извори и неке делимичне информације указују на постојање сталне римске легионарске базе X Фратенсис Легије у Јерусалиму, али логор остаје да се открије.”

У ископавању су откривени новчићи, делови оружја, уломци грнчарије, уломци стакла, али су најзаступљенији налази црепова који су пронађени у изузетно великим количинама.

„Црепови, од којих су неки отиснути печатима XI легије, коришћени су у различите сврхе, за покривање зграда, поплочавање подова и облагање зидова. Технологија и знање, технике градње и оружје које је Легија донела са собом из матичне земље јединствени су за римску војску, одражавајући специфичне војне отиске римског царства.”