После петнаест година кандидатског стажа Северне Македоније, после десет препорука Европске комисије о отварању преговора за чланство, после петогодишње кандидатуре и две препоруке Kомисије за нови корак на евроинтеграционом путу Албаније – чланице ЕУ успеле су да се договоре само да почетак преговора са ове две земље размотре идуће године, а нема никавих индиција да ће се одлука уније променити, јер је бирократски систем који у једну заједницу истовремено укључује различите земље попут Немачке и Грчке, Шведске и Хрватске постао превише компликован и гломазан за управљање.
„Овде се не ради о томе да ли су ове земље спремне да уђу у ЕУ него да ли су испуниле услове за почетак преговора. Неке земље чланице сматрају да тих услова нема. Ја мислим да је то историјска грешка“, каже одлазећи председник Европске комисије Жан-Kлод Јункер.
Међутим, због директног вета француског председника Емануела Макрона су сва убеђивања била узалудна.
„Порука коју су Албанија и Северна Македонија, али и Србија, Црна Гора, БиХ и Kосово добили јесте да нису добродошли – шта год да ураде“, оцењује у разговору за Дојче Веле Александра Штиглмајер из Европске иницијативе за стабилност.
Почетка краја ширења ЕУ?
Након завршетка састанка лидера ЕУ, пут Балкана послате су речи жаљења, разумевања и подршке. О насталој атмосфери говори и једно новинарско питање са завршне конференције за медије: „Да ли смо сведоци почетка краја ширења Европе и које ће бити последице тога?“
И док је одлазећи председник Европског савета Доналд Туск, видно узнемирен негативним исходом дискусије о проширењу, објашњавао да је у питању само „краткорочна криза, а не и крај проширења“, одлазећи председник Европске комисије Жан-Kлод Јункер је одговорио:
„Ако је ово крај проширења, мораћемо да се суочимо са оштрим критикама јер смо охрабривали те земље, помагали им, посећивали их и давали јавна обећања. Ако желимо да нас поштују, морамо да одржимо обећања“, рекао је Јункер.
Веродостојност ЕУ је на Западном Балкану на „историјском минимуму“, каже Александра Штиглмајер: „Ово је апсолутно најнижа тачка на којој смо се нашли у последњих 20 година када је у питању политика проширења“, објашњава она за Дојче Веле.