Пријава коју је представница Приштине у САД Вљора Читаку поднела против шефа дипломатије Ивице Дачића није доспела на дневни ред Савета безбедности УН, јер су се томе успротивили амбасадори Русије и Kине.
Читакуова је прошлог месеца поднела пријаву против Дачића због тога што је јавно показао њену крштеницу из 1990. године да би доказао да су документа Албанцима издавана и на српском и на енглеском језику. Представница Приштине је после тога “савила табак”, а српском министру замерила је поред изношења приватних података и наводно агресиван наступ на седници Савета безбедности. Тужбу је подржала Велика Британија, али су је блокирале Русија и Kина.
– Поднела је тужбу због моје изјаве да и она има српско држављанство. Следећи пут ћу понети списак српских држављана запослених у УН, а који су са Kосова. Чињеница је да они имају држављанство наше земље, а раде против Србије, што је важно, јер је ипак реч о статусном питању – рекао је Дачић.
Сусрете Дачића и Читакуове, која заступа Приштину на седницама СБ, одликују оштри окршаји, а Читакуова редовно оптужује Србију за кршење права Алабанаца укључујући и то да им наводно није било дозвољено да користе свој језик. Београд је оптужила чак и за колонизацију Kосова, а једнострано проглашење независности упоредила са процесом деколонизације у Африци.
Дачић је одговорио на прошлој седници СБ УН на којој се расправљало о ситуацији на KиМ када је показао крштеницу Вљоре Читаку и открио да она до сада није тражила отпуст из држављанства Србије. Читакуова је српском министру касније одговорила на “Твитеру”, рекавши да “није успео да је заплаши” и одмах узвратила новим оптужбама да је Србија “украла” многе званичне документе који су издавани на KиМ.
Пропустила је, међутим, да објасни да катастарске и матичне књиге са KиМ нису украдене, већ су 1999. измештене на територију централне Србије. По споразумима постигнутим у Бриселу, Београд је започео скенирање катастарских и матичних докумената, како би их доставио Албанцима, преко специјалног представника ЕУ на KиМ, али је тај процес обустављен јер је Приштина једнострано прекршила постигнуте договоре.