Један од највећих српских умова Никола Тесла, рођен је у Аустроугарској у Смиљану, селу које се налази на територији данашње Републике Хрватске, а јавност је одувек интригирало његово порекло и етничка припадност.
Често се полемисало о томе да ли је Никола Тесла Србин или Хрват, међутим, нема никакве сумње да је научник био српског порекла, као и да му је отац био православни свештеник. О њему се обично говори као Американцу спрског порекла, будући да је већи део живота провео у САД и да је умро у Њујорку као амерички држављанин.
Никола Тесла је имао импозантну листу достигнућа, а рани биографи окарактерисали су га као аскету, интровертног и опседнутог.
Доносимо крштеницу која је необорив доказ за тврдњу о пореклу једног од наших највећих научника.
Такође, још доказа налази се и у књизи “ Никола Тесла – Преписка са родбином“ са око 70 000 писама које је славни научник сачувао, а које је примио од различитих људи или институција, а од којих су веома интересантна она која су стизала од родбине.
Та преписка је трајала шездесет година, а већи број објављених писама су она које је Тесла примио. У њима се такође јасно види да је православног порекла.
Теслин отац био српски православни свештеник, а овај човек га је крстио!
Никола Тесла био је син протојереја Милутина Тесле, српског православног свештеника у Смиљану, који је служио у свом парохијском храму Светих апостола Петра и Павла, у којем је као дечак, славни научник оглашавао звона. Отац Милутин као и цела породица славили су славу Св. Ђорђа.
Теслина мајка звала се Георгина Ђука, рођена Мандић, а њен отац и брат такође су били српски православни свештеници. Теслу је крстио свештеник Том Оклопџија.
Иначе, пре неколико дана државни органи Србије – Министарство спољних послова и Министарство културе и информисања, интервенисали су због тога што је на званичној интернет презентацији Европске уније било наведено да је велики амерички научник српског порекла Никола Тесла, рођен у некадашњем Аусгтријском царству, на територији данашње Хрватске, “чувени Хрват”.
Грешка је исправљена, а Министарство културе изразило је задовољство због учињене исправке.
- Надамо се да се овакве и сличне грешке више неће поновити, с обзиром да ово није први пут да се у различитим околностима, а са истим мотивима, нетачно приказује националност чувеног светског научника – поручују из Министарства.