Патријарх српски Иринеј поручио је данас на обележавању Дана сећање на жртве усташког злочина – геноцида у Јасеновцу, да се данас сећамо свих убијених и њихових страдања која су поднели од људи „без ума и без срца“, само зато што су припадали одређеном народу и одређеној вери.

Oно што ту трагедију чини још већом је чињеница да су страдали од хришћанског народа, који је дигао руку на најближе суседе, на браћу по Христу и Јеванђељу и нанели им злочине о којима данас слушамо и од којих нам се кожа јежи, рекао је Иринеј.

Како је додао, то је велика сенка коју су бацили на свој народ и велика љага коју историја не може никада оправдати.

„А да све буде трагичније и веће, у великом делу се у том времену умешала и један црква. Врхови цркве су благосиљали све што се дешавало, а многи међу њима су давали и пример како треба поступати, па су говорили — бог је на небу, усташе на земљи и Јасеновац је између њих, па бирајте шта хоћете“, рекао је патријарх.

Да би се спасили нудили су им покрштавање, казао је и додао да је и сам врховни поглавар католичке цркве у једном писму рекао да је тај број око 240.000.

„Вапај овог народа овде чуо се до неба, али га кардинал загребачки није чуо. Три — четири године је тај вапај одавде долазио, али не и до оних који су требали да га чују, а и ако јесу, правили су се да га не чују“, подвукао је поглавар СПЦ.

Данас, поручио је, морамо да чујемо поруку коју су нам страдали оставили, не речима, али делом, животом и животним примером, да попут њих, чувамо своју веру, за коју су милиони људи дали животе.

„Да се покажемо достојним предака, са вером да чувамо своје јединство, да будемо уједињени у добру, јер је само такво јединство добро, у добру за народ, за наше ближње, за све људе“, нагласио је Иринеј.

Само уједињени у добру, назначио је, можемо опстати као народ, јер долази време када је добро побеђено, када није врлина, и додао да се нада да је само облачак који долази и пролази, док добро остаје као једини темељ људског жзивљења.

Оно што нас данас посебно забрињава је што опет чујемо неке повике и изјаве које су равне оним апокалиптичким данима тог времена насег народа, рекао је Иринеј изразивши наду да ће добра страна света учинити да се зло никада више ни у једном народу не понови.

„Нека нас бог сачува од тога, а оне који су то чинили и можда мисле да и даље то чине, нека бог умудри и опоамети да избаце те идеје из глава, да уместо мржње завлада љубав и слога и поштовање другог народа“, рекао је Иринеј.

Зато данас у Доњој Градини и на другим стратиштима, морамо да се поклонимо жртвама, њиховим мукама и страдањима, која су била већа од страдања првих хришћана, и да их замолимо да умноже молитве пред богом остатак српског народа.

„И да нас од невоља које доживљавамо и страха којим нам се прети, сачувати“, рекао је патријарх.

Подсетивши да је усташка држава једина имала логор за децу у Европи, Иринеј је рекао да то само говори колико је време било свирепо и колико су људи били огрезли у злу, те закључио:

„И то, нажалост у нашем 20. веку, веку науке, културе и просвете. Нико није могао ни помислити да је могуће да се у том веку десе таква стрардања једног народа, само зато што је припадао неком другом народу“.

Извор:  Танјуг