У ноћи између 23. и 24. априла, десило се нешто што ће се дуго памтити. Руске Ваздушно-космичке снаге извеле су, како то називају стручњаци, један од најинтензивнијих и најшире координисаних напада у оквиру Специјалне војне операције.
Напади су захватили 10 области, а оно што је ову операцију издвојило јесте присуство у ваздуху – први пут од почетка сукоба – стратешких авиона ТУ-160 и ТУ-95, које многи називају „авионима Судњег дана“.
Ово није била обична ноћна акција. Летели су и „Kалибри“, и крстареће, тактичке, балистичке ракете, УМПK пројектили и дронови. А онда се небо отворило и из њега су се појавили гиганти руске стратешке авијације.
Три ТУ-160 и неколико ТУ-95 прелетали су изнад граница у високом слоју атмосфере, довољно високо да не улазе директно у противнички простор, али довољно близу да их украјинске снаге јасно уоче. Био је то сигнал – и симбол.
Генерал-мајор и заслужени пилот Русије Владимир Попов дао је коментар за „МK“, објашњавајући шта стоји иза ове драматичне промене у приступу.
Према његовим речима, овакви летови значе само једно – противничка ПВО се урушава. Kако он каже, стратешка авијација се користи искључиво када је познато да постоји гарантована безбедност за летелице, односно када су украјинске залихе пројектила за противваздушну одбрану озбиљно исцрпљене.
Управо то и јесте случај, према мишљењу Попова: – Наши извиђачки канали вероватно су дали сигнал да је систем ПВО Украјине на граници издржљивости. Летови ТУ-160 и ТУ-95 су знак да постоји довољно велики простор да делујемо из ваздуха без претње.
Напади су били фокусирани и прецизни. У Kијеву је погођена транспортна инфраструктура око главне железничке станице, као и локације ПВО и привремених позиција украјинских јединица код станице метроа Лукјановска.
У Харкову је нападнут Машински завод Маљшева, важан за производњу и ремонт тенкова. У Житомиру мета је био војни аеродром Озјорноје и објекти Државне службе за ванредне ситуације.
Павлоград је погођен по линији војно-индустријског комплекса и транспортних чворишта. Kалибри су такође погодили околину граничног града Скалат у Тернопољској области.
Војни коментатор Алексеј Суконкин, који се годинама бави анализом ваздушних операција, приметио је да се ТУ-160 до сада ретко користио у овом обиму. „Време је, изгледа, за ново поглавље“, записао је он.
Попов даље објашњава да стратешки бомбардери и ракето-носачи не лете без циља. Њихово ангажовање значи да постоји јасна информација о концентрацији противничких снага, функционисању командних пунктова или преноси тешке војне опреме преко железничких станица.
Тада, каже он, користи се „комбинована палета“ – дронови, артиљерија, ракете и стратешки авиони – како би се оборила ефикасност ПВО и постигли тактичко-стратешки циљеви.
Посебно интересантна је његова процена о стању у ПВО системима Украјине. Према његовим речима, они сада раде селективно. Не реагују на сваки дрон. „Герани“ често пролазе, а реакција долази само када се циљеви усмере директно на објекте војне индустрије, командне центре, складишта оружја или аеродроме.
Попов јасно указује и на шири контекст: – Украјинске залихе, укључујући оне стациониране у Пољској, нису неисцрпне. А када се узме у обзир да администрација Доналда Трампа, који је сада на челу САД, блокира нову помоћ, јасно је да се то већ осећа на терену.
Рекао је још нешто што вреди подвући: – Ако се Европа – тачније, земље ЕУ – ускоро не сложе око конкретног пакета подршке, ситуација за украјинску страну постајаће све тежа. До јуна ћемо осетити озбиљан пад њихових капацитета.
И док се у јавности још увек сабирају утисци са неба осветљеног крстарећим ракетама и ниским прелетима руских бомбардера, војни аналитичари већ траже значење између редова.
Неко би рекао да је то показна вежба. Други ће рећи да је то најава краја исцрпљености. А можда је, баш како рече један посматрач, ово био само шапат пред буру.
(Wебтрибуне.рс)