Једна од ретких чињеница које су у садашњим временским неприликама неоспорне то је да се данас име доктора Милана Јовановића Батута, спомиње чешће него икада, али на жалост не због његових лекарских савета који су пре више од сто година били далеко изнад свог времена, већ због имена које тренутно носе многе здравствене установе. Ми се са разлогом питамо како и због чега нигде немамо прилику да чујемо речи и савете доктора који је још за свог живота добио надимак – Патријарх здравствене културе.
Можда се кључ налази у томе, зато што се његово лечење темељило на превентивном спречавању било какве болести пре свега здравим начином живота у сваком тренутку. Живот је посветио едукацији народа о штетности дувана, алкохола и лоше хране. Због свог одлучног става долазионје у сукоб чак и са краљевима. Краљ Никола није дозвољавао да се са научне стране шири прича о погрешном лечењу и сиромашној исхрани становништва, што је Др Батут енергично радио. У конфликту је био и са краљем Миланом Обреновићем. Личним примером је стајао и доказао оно за шта се залагао. Свој живот је водио здраво, онако како је причао и доживео је дубоку старост преминувши у 93. години.
Међу првима је користио статистички метод, што би значило да би приликом сваке болести која прети да постане масовна пре свега анализирао утицаје климе, времена, загађености ваздуха и воде, квалитет хране итд. Још у то време неразвије фармакологије препознао је колико могу да буду опасни по здравље неки производи, често називани лековима, које рекламирају необразоване особе, нарочито у срединама у којима у којима је недовољна здравствена просвећеност. Велику место у његовом лечењу су заузимали и духовност и моралност, па је писао да је породица „темељ снаге и духа народа, раскрсница свих путева и првенствени извор добра и зла у људском друштву“.
Да ли због ових разлога, данас, Батутове књиге којих је било више десетина, не можемо да нађемо готово нигде у слободној продаји? За кога је творац српске медицине писао књиге попут „Бранич од зараза – Књига за народ” или „Буквица здравља“?