Ратно стање је ступило на снагу у десет региона у Украјини. Део државних институција прешао је на начин рада у повећаној борбеној готовости. У одређеним подручјима започео је лов на резервисте, цивилима се забрањује ношење војних униформи, док се на границама стварају блокаде.
Ситуација на граници се заоштрила, забрањен је улазак у земљу десетини Руса.
Увођење ратног стања изгласано је 28. новембра у трајању од 30 дана за неколико региона Украјине, и то у областима које се граниче са Русијом и Придњестровљем.
„Ратно стање предвиђа диктаторске функције власти у областима где је оно проглашено, а то је могуће само уз подршку становништва“, изјавио је Олег Неменски са Руског института за стратешка истраживања.
Он је нагласио да садашња власт не ужива популарност у Украјини, а посебно не у тим областима где је проглашено ратно стање.
„Због тога је велико питање у којој мери ће власти моћи да користе своја овлашћења која су добиле увођењем ратног стања“, изјавио је Неменски.
Државне институције извештавају о припремама за ратно стање. Према саопштењу прес-службе Одеске регионалне државне управе, систем ваздушне одбране Одеске области се спрема за режим борбене готовости. Према речима шефа државне управе Максима Степанова, планирано је и јачање мера у области информационе и сајбер безбедности.
Председник Украјине Петро Порошенко је током састанка са становницима Черниговске области 28. новембра изјавио да ће у складу са увођењем ратног стања у одређеним регионима Украјине украјинске трупе бити премештене.
„Преместићемо трупе, заштитићемо границу са Русијом у Черниговској области, како непријатељске трупе не би ступиле на земљу“, изјавио је Порошенко и додао да је Кијев спреман да „држи оружје на готовс“ на територији Доњецка и Запорошке области, као и на обали Азовског мора.
„Војна техника је покренута. Цело вече и целе ноћ кретале су се колоне војних возила, а рано ујутру су летели хеликоптери. Било је немогуће заспати“, рекао је за руске медије становник Виничке области.
Грађани Украјине су осетили последице ратног стања, чак и пре његовог увођења. У Сумској области, на североистоку Украјине, становници су примили СМС поруке од Министарства одбране Украјине у којима је указано да се регрутима даје три дана да се појаве у војним јединицама, иначе ће бити тужени. Међутим, у Министарству одбране тврде да немају никакве везе са поменутим порукама.
„Ово је провокација која се редовно јавља у регионима који граниче са Русијом“, изјавио је шеф Министарства одбране Украјине Алексеј Чернобај.
Оптужбе на рачун Русије у случају неуспелог покушаја регрутовања су уобичајена пракса, рекао је неименовани извор из партије „Баткившчина“.
„То је могла бити иницијатива Министарства одбране. Не желим више да откривам, али знам да нико не жели да иде у рат. Војска је у потпуном хаосу“, додао је саговорник.
Ситуација се погоршала и у другим деловима земље. Корисници друштвених мрежа су објавили да у Харкову на улици врше рацију резервиста, а у Херсону војници са полицијом упадају у куће, не заобилазећи ни оне који су давно служили у војсци и захтевају да се јаве у војне одсеке.
С друге стране, председник Украјине је рекао да неће бити масовне мобилизације, али ће се радити са резервистима.
„Уважени ветерани, молим вас да будете спремни. Ми смо дужни да у најкраћем року предузмемо неопходне мере како бисмо зауставили непријатеља и заштитили нашу државу“, изјавио је Порошенко.
Још једна иновација у складу са новим стањем у земљи се тиче униформе.
„У областима где је проглашено ратно стање, планирано је да се цивилима забрани ношење војне одеће. Униформу ће моћи да носе војници и припадници националне гарде и безбедносних снага. Вршиће се провера свих оних који буду носили војну униформу“,изјавио је шеф Главне управе национале полиције у Запорошкој области Сергеј Комирсаров.
Биће забрањена и ноћна продаја алкохола, најавили су чувари јавног реда и мира у Одеси. Подсетили су на забрану продаје алкохола војним лицима, јер негативно утиче на брзину реакције и доношења решења.
Органи Државне граничне службе Украјине су доведени у стање борбене готовости, а на контролним пунктовима је појачана контрола. О томе је у среду 28. новембра саопштио шеф Департмана Државне граничне службе за односе са јавношћу Андреј Демченко.
Током протекла два дана Државна гранична служба није пустила на територију Украјине 85 руских грађана, који су допутовали авионом из Минска.
И националисти су започели борбу против руског бизниса. Активисти националистичке организације „Сокол“ су 27. новембра блокирали рад кијевског тржног центра „Океан плаза“ руске компаније „ТПС Недвижимост“, а 28. новембра су упали у трговачки центар и запалили димне бомбе.
Блокаде на путевима су све чешће. У Сумију се припремају за шест блокада, где ће контролисати „сумњиве аутомобиле“, а намеравају да делују по истом принципу и у Одеској области и Бердјанску, где на улазу већ постоји блокада.
У Одеси су активисти почели да скидају руске таблице са камиона и блокирају аутомобиле. Званичне власти такође не стоје по страни.
Запослени у транспортном сектору у регионима у којима је уведено ратно стање активно ће бити укључени у акције борбе против могуће руске агресије, изјавио је министар инфраструктуре Владимир Омелјан.
„Хаос који је настао први дан када је објављено ратно стање је потпуно природан јер нико не зна шта да ради. Пројекат, који је предложио председник, остварен је половично, јер је ратно стање проглашено у неким областима, и то на 30, а не на 60 дана. Власти схватају да нешто треба да се предузме, али шта тачно, то не знају“, рекао је шеф Катедре за политикологију и социологију Руског економског универзитета „Г. В. Плеханов“ Андреј Кошкин.
Он је додао да становници Украјине не разумеју због чега је уведено ратно стање и против кога.
„Данас се ситуација заоштрава првенствено на информационом пољу. Мислим да ће се ово ратно стање одвијати у виртуелном информационом пољу, а водиће га медији“, рекао је стручњак.
Први дан ратног стања је створио многе потешкоће грађанима земље, изјавио је неименовани извор из партије „Самопомоћ“. Према његовим речима, становништво је незадовољно због нових правила, јер је председник јавно обећао да ново стање неће утицати на права грађана, иако је у стварности другачије.
Истовремено, Неменски сматра да се у одређеним местима ситуација може отети контроли. Он је изразио сумњу да би Порошенко могао да изгуби власт пре избора с обзиром на то да становништво на југоистоку „није склоно показивању снажне политичке активности“.
„Ипак, напетост у земљи ће расти, а то власти могу искористити као изговор да уведу ванредно стање или да продуже ратно стање под изговором непослушности. Све у свему, ово ће подстаћи становнике југоисточних области земље да гласају за кандидата или партију из опозиције“, закључио је стручњак.