Полиција Унско-санског кантона претресла је јуче просторије „Удружења Спортски клуб УТ“ у Приједорској улици у Санском Мосту, у власништву Армина Ћулума Бокија, који је на челу бајкерског братства Унитед Трибунс.
Према незваничним информацијама, полиција је претресала просторије клуба у потрази за нелегалним оружјем. Претреси су вршени на основу наредбе Општинског суда у Санском Мосту, а по захтеву Тужилаштва УСK, које проводи истрагу због сумње на почињење кривичног дела, потврђено је за Фактор.ба из Суда.
Иначе, Армин Ћулум звани Боки није непознат овдашњој полицији, али ни полицијским агенцијама широм Европе. Боки и његов брат Нермин Ћулум, како пише Фактор.ба, на челу су бајкерске организације Унитед Трибунс, које је немачка тајна служба прогласила за државну опасност. Тачније, проглашени су за трећу највећу опасност у Европи.
Међународна полицијска акција „Езел“
-Ми смо озбиљна институција, немамо везе с прљавим пословима. Никад нисмо били улична банда или криминална организација. Kод нас је братство светиња. Ако неко прекрши правило, прекида се контакт с таквим чланом и слиједе озбиљне санкције. Kада неко доживи несрећу или је у невољи, ми се одмах организујемо и помогнемо-изјавио је недавно Садо Сеферовић, један од вођа ове групе, за србијанске медије.
Ова група се, барем по досадашњим писањима домаћих, али и европских медија, бави разним криминалним пословима.
Међународна полицијска акција „Езел“ с 900 полицајаца, која је спроведена на подручју БиХ, Аустрије и Немачке крајем 2014. године, задала је тежак ударац организованој криминалној групи, која се бавила трговином људи и проституцијом, јавјаљи су тада медији. СИПА је тада претресла кућу Армина Ћулума у Санском Мосту, али га ту нису затекли.
-Он је лице из криминалног миљеа, а за њим је немачка полиција пре више година расписала међународну потерницу због организованог криминала и утаје пореза- казао је тада извор Независних новина, додајући да се он у том крајишком граду посветио угоститељском послу. Тамо се скрасио наводно бежећи од потернице која је за њим расписана у немачкој покрајини Баден-Виртемберг где су га теретили за трговину људима, присиљавање на проституцију и утају пореза, али да тада није „пао“ захваљујући дојави и упозорењу коју је добио од једног њемачког полицајца.
Медији су тада писали да су ухапшени у акцији „Езел“ били укључени у увлачење жена млађих од 21 годину у проституцију користећи такозвану методу – заљубљени младић. Метода се састоји од тога да су младићи из ове криминалне групе бирали девојке из сиромашних земаља, међу којима је и БиХ, да би са њима започињали љубавне везе, обећавајући им брак. Затим би, када се девојка заљуби, правећи се да је извлачи из финансијских проблема, гурнули у проституцију.
Такође су пријетили насиљем да би натерали младе жене да се наставе продавати за секс. Kада ове методе нису давале резултат, многе ђевојке су, од којих су већина млађе од 21 године, силом теране да се проституишу. Њемачки медији су писали да се међу петнаестерицом осумњичених за регрутовање младих девојака, који припадају неформалној квази-рокерској групи „Унитед Трибунес“, налазе и држављани БиХ. Ова група је деловала или још увијек делује и у другим земљама, попут Аустрије и Швајцарске.
У овим су се земљама, наводно, под кринком послова осигурања ноћних клубова и дискотека, бавили много уноснијим бизнисом, као што је трговина оружја, дроге и људи, те подвођењем проститутки.
Сукоби криминалних група
Kао њихови директни конкуренти у „послу“ спомињане су групе „Хеллс Ангелс“ и „Бандидос“. Ове криминалне групе међусобно су се често сукобљавале. Њемачки лист „Билд“ објавио је 2014. године фотографију која је била изненађујућа за јавност у тој земљи, а приказала је, како је писало у „Билду“, тренутак помирења чланова две супротстављене мотоциклистичке банде „Хеллс Ангелса“ и „Унитед Трибунса“.
„Билд“ је тада писао да је фотографија коју су објавили настала у једном ноћном клубу у БиХ, те истицао да је „Унитед Трибунс“ 2004. године основао „бх. боксер Армин Ћулум звани Боки“. Према наводима немачког листа, Ћулум је током рата у БиХ отишао из Приједора у Немачку, „а тренутно живи у близини Санског Моста. Немачку је напустио јер је за њим расписана међународна потерница“, наведено је тада у тексту.
„Билд“ је констовао да су у прошлости сукоби ове две банде били учестали.
Немачки „Билд“ је средином 2014. године са члановима „Унитед Трибунса“ радио видео-интервју у Санском Мосту, када су они причали о томе чиме се баве, као и о односима унутар „братства“ и других сличних група. Иначе, на „Јутјубу“ се може наћи огроман број снимака који показују живот ових момака, као и музички клипови које су снимали.