У руској војсци први пут би могла да се појави необична беспилотна летелица у облику птице грабљивице — сокола. Такве беспилотне летелице већ постоје у армијама неких западних земаља, али руски „соколи“ по својим карактеристикама имају низ предности.
Сивог „Сокола“ раширених крила развили су стручњаци Војно-ваздухопловне академије „Н. Е. Жуковског“ и представили су га на Међународном војно-техничком форуму „Армија-2018“, који се ове недеље одржава у парку „Патриот“ недалеко од Москве.
Соко се пушта из руке, лети уз помоћ пропелера, ротираним компактним електромотором. „Тело“ сокола је направљено од издржљивог материјала, тако да „птица“ може безбедно да слети на тло и остане „неповређена“.
Захваљујући својој сличности са соколом, беспилотна летелица може непримећено да извиди предњу линију непријатеља. Поред тога, „птица“ је намењена за тајно обављање тактичког извиђања, врши процену ситуације на терену, оцењује штету на пољу боја и тако даље.
„Тај беспилотни апарат у облику птице намењен је за спровођење тајног извиђања, а такође и за обезбеђивање орнитолошке ситуације на аеродромима“, рекао је за Спутњик Артур Шубин, предавач на Катедри Академије „Жуковски“ за истраживање и пројектовање аеродрома.
Према његовим речима, на апарат су уграђени генератор звука, који може да опонаша крик птице приликом напада, и две камере. Реч је о „балобан“ соколу, највећој птици грабљивици из породице сокола са простора Русије и Казахстана, са распоном крила од пола метра.
Беспилотном летелицом се управља помоћу конзоле, а може да лети како у ручном, тако и у аутоматском режиму. Може да развије брзину од 30 до 60 километара на сат, а домет дејства радио везе износи 10 километара. „Соко“ је прилично лаган — тежи 1,2 килограма, дугачак је 750 центиметара, а достиже висину и до 700 метара.
То иновационо чудо је већ изазвало огромно интересовање посетилаца 4. Међународног војно-техничког форума „Армија-2018“, на којем је за само шест дана више од 1.500 организација и компанија из Русије и света представило преко 26.000 производа војне и двоструке намене. Како је објаснио Шубин, једна камера преноси слику на монитор, где оператор беспилотне летелице добија информације о координатама „птице“, броју сателита, брзини лета и растојању од тачке полетања, док друга камера преноси информације на видео-наочаре, па оператор може да добија податке и на тај начин, што је веома згодно када је време сунчано. Истовремено, оператор може да прати и дешавања на земљи.
Оливера Икодиновић
Извор: sputniknews.com