У ексклузивном разговору за Српски радио Чикаго који је водила Др. Олга Раваси, пуковник у пензији Даглас Мекгрегор, војни аналитицар и виши саветник председника Трампа у Пентагону, дао је своје виђење дешавања на Kосову и Метохији, чијих је и сам био учесник под директном командом Веслија Kларка 90-их година.
Он сматра да оно сто се тренутно десава на KиМ је продужетак од пре најмање две деценије у назад и да је створен погресан статус кво, који се не може одржати без присуства страних војних снага, што је најгоре могуће решење. Он помиње да је прилика за евентуалну поделу Kосова, 1999. године у Рамбујеу одбијена.
“Решење које би поделило Kосово, посебно део који је насељен скоро искључиво Србима, горе дуж српске границе, са провизијом да би затим преселили додатне српске држављане из других делова Kосова, уз трошкове које би сносила међународна заједница је наравно одбачено. Немци су били прилично спремни да дају новац, да створе заједнице са којима би сви могли да се сложе.” Мекгрегор тврди да је аргумент за одбијање био да се Срби морају научити животу у новој, “разноликој Европи”, за шта казе да је рана фаза једнакости, различитости и глупости коју демократска администрација већ неко време прати.
Он додаје да су актери на врху садашње администрације исти као и када се вратите у 90-те.
“Од 1995. до 2000. године видите неке од истих личности које су тада биле млађе, а сада су постали старији, али то је исти проблем, тако да имамо нешто што је трајна рана која неће зарасти.”
Пуковник Мацгрегор отворено тврди да на Западу постоји неспремност да се прихвати чињеница да муслимански албански режим у Приштини жели да управља целим Kосовом и намеће се српском становништву, и наравно Срби, као православни хришћани то природно не дозвољавају.
На констатцију Др. Раваси да Срби никада неће признати Kосово, нити прихватити поделу, посебно узимајући у обзир територије које припадају СПЦ, Пуковник Мекгрегор каже да последњих 500 година европске историје ипак говори томе у прилог.
“До поделе територије дође када неко на власти, другим речима, разни представници седну и кажу – ако не смислимо некакву партицију имаћемо још један рат. Ја говорим о враћању на медијацију Бизмарка и сл. Схватамо да подела није трајно решење, али је најбоље што можемо да урадимо у овом тренутку, и то ће нам купити неко време. Бечки конгрес је купио време за Европљане, није био популаран међу многим људима. Сећате се да док су Европљани делили ствари, Срби су се још увек борили са Турцима. Нико није обраћао пажњу на кулу српских лобања у Нишу.”
“Оно што покушавам да кажем је да мора постојати спремност да се уради несто о чему српско руководство мора размислити и сагледати неко решење које је несавршено, али и не перманентно, које може резултирати неком врстом поделе, и та одлука се касније може поново ревидирати када се за њу створе добри услови. Провизија мора да гарантује да имовина која припада православној цркви неће бити оштећена и неће бити оскрнављена, и третираће се како би требало да буде, као међународни споменици историје, јер то су почеци онога о чему размишљамо данас у свету раног хришћанства.”
Пуковник Мекгрегор свакако признаје да нема прави одговор, јер суштина је да тренутно не постоје савршена решења, али да можда постоји прелазно решење, и наставља: “рат Србима није пријатно искуство и сви у Југославији то знају, да су сви отишли у пакао 90-тих, сигурно да треба да се сетимо тога. Онда имате нас (Америку), ми смо се погрешно умешали на велики начин. Раније смо причали о овим Б1Б бомбардерима који су пре неки дан летели изнад Босне, да је то у суштини нека врста сигнала српској држави да смо још увек ту и да још увек можемо да вас бомбардујемо, што мислим да је ужасно, јер је већина нас и 90-их мислила да је то велика срамота.”
Даглас Мекгрегор је пензионисан 2004 године управо због својих чврстих и рационалних ставова који су се косили са опште прихваћеним војно-политичким наративом америчког руководства.
Kоментаришуци осионе потезе Аљбина Kуртија, пуковнок Мекгрегор примећује да Kурти тренутно осећа да има много ветра иза себе, посебно због збивања у Украјини, али да ускоро може открити да је за неколико година тај ветар потпуно нестао и да никог више неће бити брига шта он ради или жели. Узгред Мекгрегор додаје врло важну тезу: “Много је људи који примећују велику количину оружја које Kурти има и добија, које је иницијално отпремљено у Украјину а појавило се на Kосову, а затим се премешта негде другде, у руке људи које ми на Западу не бисмо желели да наоружамо, тако да он поново мора да размисли шта тренутно ради и да ли има подршку”.
Др. Раваси и пуковник Мекгрегор су се осврнули и на конфликт у Украјини, али и на предстојеће америчке изборе, за које казе да није велики оптимиста јер је изборни процес постао врло упитан. Он каже да глобалисти све раде како би свет одвели на пут тоталне деструкције, и да нико не размишља о мировном плану како би се трагедија у Украјини зауставила, већ о сулудим сновима распарчавања Русије, свргавања председника Путина, и одузимања руских природних ресурса.
Подсећамо, Пуковник Мекгрегор је са Др. Раваси пре две недеље посетио српско-америчку заједницу у Чикагу, и уз благослов Владике Лонгина боравио у Манастиру Нова Грачаница уз свечани дочек, те разговарао са Србима на пријему који је том приликом организован.