Проширење НАТО-а има за циљ обуздавање Русије као главне претње Алијанси, изјавио је председник Русије Владимир Путин говорећи на колегијуму Федералне службе безбедности.
„На самиту НАТО-а у јулу прошле године у Варшави је први пут од 1989. године Русија препозната као главни безбедносна претња за Алијансу, а њено обуздавање званично је проглашено новом мисијом НАТО-а. У том циљу спроводи се даље проширење тог војног пакта. Оно се спроводило и раније, али сада су пронађени, како сматрају, озбиљнији аргументи“, рекао је Путин, преноси Спутњик.
Русију стално провоцирају и покушавају да увуку у сукоб, не престају покушаји мешања у унутрашње ствари земље, изјавио је руски председник говорећи о проширењу НАТО-а.
„Нас све време, стално провоцирају и настоје да увуку у сукоб. Не престају покушаји мешања у наше унутрашње послове са циљем дестабилизације друштвено-политичке ситуације у Русији“, истакао је Путин.
Међународне терористичке армије добијају подршку неких земаља
Председник Русије Владимир Путин изјавио је да дефакто „међународне терористичке армије“ добијају подршку од појединих држава.
„Крвопролиће се наставља у великом броју земаља на Блиском истоку, у Африци и Азији. Међународне терористичке групе активно учествују у сукобима. Оне су дефакто терористичке армије који добијају тајну, па чак и директну подршку појединих држава“, рекао је Путин.
Појачани изазови и претње у свету, појачан војно-политички ривалитет
Говорећи на колегијуму ФСБ, Путин је рекао да ситуација у свету није постала стабилнија, да су изазови и претње појачани и повећан је војно-политички ривалитет.
„У протеклих годину дана ситуација у свету није се стабилизовала, није се побољшала. Напротив, многи постојећи изазови и претње само су се погоршали, повећао се војно-политички и економски ривалитет између глобалних и регионалних центара утицаја и појединих држава“, истакао је он.
Потребно је да руске службе безбедности да ојачају сарадњу са Уједињеним нацијама, Организацијом уговора о колективној безбедности (ОДКБ) и Шангајском организацијом за сарадњу (ШОС), рекао је руски председник.
„Потребно је да се сарадња у области борбе против тероризма подигне на нови ниво са страним партнерима упркос свим потешкоћама које се појављују у различитим областима међународног живота. Пре свега, потребно је да појачамо свој рад са нашим партнерима у организацијама као што су УН, ОДКБ и ШОС“, рекао је Путин.
Успостављање дијалога у заједничким интересима обавештајних служби Русије и САД
Русија није крива што је дијалог са САД и земљама НАТО-а прекинут и не развија се, а успостављање дијалога је од обостраног интереса, сматра председник Русије.
„У заједничком интересу је обнављање дијалога са обавештајним службама САД и другим земљама-чланицама НАТО-а. Није наша кривица што је он прекинут и што се не развија. Очигледно је да у области борбе против тероризма треба да сарађују све одговорне организације и међународна удружења, јер чак и најједноставнија размена информација о каналима и изворима финансирања терориста, о људима који су укључени или осумњичени за умешаност у тероризам, озбиљно повећава ефикасност наших заједничких напора“, нагласио је Путин.
Погоршање ситуације у Донбасу — покушај слома Минског споразума
Циљ погоршања ситуације у Донбасу од стране Кијева је покушај да се изазове крах Минског споразума; власти у Кијеву рачунају на војно решење проблема јер очигледно нису спремне за мирно решавање сукоба у Украјини, изјавио је руски председник, преноси Спутњик
„У последње време видимо и озбиљно погоршање ситуације на југоистоку Украјине. Циљ тих покушаја, циљ тог погоршања је очигледан — да се изазове крах Минског споразума. Данашње власти у Украјини очигледно нису спремне за мирно решење овог сложеног проблема и ослањају се на војно решење“, нагласио је Путин.
Москва је забринута због покушаја Кијева да организује диверзантско-терористичке акције у Русији, изјавио је руски председник.
„Штавише, отворено говоре и о организовању диверзионих и терористичких акција, између осталог и у Русији. Нас то забрињава“, рекао је Путин. „То захтева посебну пажњу и концентрацију снага безбедносних структура у Русији, пре свега Федералне службе безбедности. И пре свега у борби против тероризма“, закључио је он.
(Спутњик)