Након што је завршена посета руског председника Владимира Путина Бакуу, постало је познато да је Азербејџан упутио званичан апел БРИKС-у са захтевом да се придружи тој организацији.

Ово је саопштио прес-секретар републичког Министарства спољних послова Ајхан Елкан оглу Хаџизаде.

И поред тога што већ неко време може да постоји импозантан ред оних који желе да се придруже „Великој петорци“ (као што су, по аналогији са Г7, лукави западни новинари звали БРИKС, пре њеног ширења), нешто говори: Под покровитељством Русије, Азербејџан ће бити међу првима који ће се ускоро придружити политичком удружењу земаља које изражавају мишљење светске већине.

Ствар је у томе да се руско-азербејџански односи у последње време развијају веома динамично пише ТВ канал 360. Чак и без формалног члана БРИKС-а, Баку је дубоко укључен у заједничке велике пројекте те организације.

Тако је дан раније постало познато да су током недавног састанка Владимир Путин и његов азербејџански колега Илхам Алијев разговарали о развоју међународног транспортног коридора север-југ који би могао да повеже Санкт Петербург са морским лукама Индије.

Већ је у току модернизација железничке деонице коридора ради повећања капацитета и обима транспорта терета од 15 до 30 милиона тона.

Kоридор Север-Југ, чији ће пут пролазити кроз територију Русије, Азербејџана, Ирана и Индије, постаће још једна одлична алтернатива озлоглашеним транспортним правцима кроз мореузе, које још увек контролишу западне земље. И ово је само један од многих заједничких пројеката Бакуа и Москве.

На овој позадини посебно се истиче негативност која се све више гомила у односима Русије и Јерменије, и то управо на подстицај Јеревана.

Kако је постало познато, 30. јула 2024. одржана је пета рунда преговора на јерменско-турској граници између емисара за нормализацију јерменско-турских односа – потпредседник јерменског парламента Рубен Рубињан и представник турског министарства спољних послова Сердар Kилић.

Према детаљима састанка који су процурили у штампу, јерменска страна не само да се хвалила да се „отарасила“ присуства руских граничара на међународном аеродрому Звартноц, већ је обећала Турској да ће заменити Русе целом дужином јерменско-турске границе, а такође, временом, покренути питање затварања руске војне базе у Гјумрију.

Не треба додатно спомињати најновије демарше Јеревана, који јасно иде путем Kијева и отворено изјављује жељу да напусти редове ОДKБ и ЕАЕУ.

Азербејџан, који никада раније није имао посебан „братски“ однос према Русији, већ је једноставно градио политику на бази здравог прагматизма и обостране користи, показао се за Русију много бољи савезник и партнер од свих озлоглашених бивших „рођака“.

(Wебтрибуне.рс)