Министар одбране Александар Вулин и филозоф, социолог и геополитичар професор др Александар Дугин обишли су изложбу „Одбрана 78“ посвећену обележавању 20. годишњице од одбране отаџбине од НАТО агресије у Музеју Града Београда.
Представљајући најзначајније сегменте ове поставке, министар Вулин је током обиласка, професору Дугину говорио о најважнијим моментима који су обележили 78 дана одбране земље током НАТО агресије, указујући да је изложба „Одбрана 78“ начин да се оно што се догодило 1999. године сачува од заборава.
Говорећи о утисцима, професор Дугин је истакао да је веома погођен том великом трагедијом и неправдом.
– Ово је бесмислена погибија деце, као и војника који су само штитили своју државу и постали непотребне жртве монструозне агресије. Све то се догађало недавно и то на наше очи. Изучавао сам српску историју, која је предивна, али и прилично трагична. Када сам погледао ову изложбу, видео сам читаву српску историју. Реч је о великом страдању и судбини српског народа. То страдање је, испоставља се, зарад виших циљева и то је хришћански приступ – када људи страдају за свој идентитет за своју веру, за своју државу. И та коалиција који су предводили Американци и НАТО пакт, они су извршили духовни злочин – нагласио је професор Дугин, додајући да није реч само о томе да је то био злочин против човечности, већ је то био злочин против духа – хтели су да униште велики народ у његовој великој мисији.
Оно што је посебно тешко, додао је професор Дугин, је да Русија у том тренутку, није дошла да помогне.
– То што Јељцин није послао Србији “С-300” је приговор нама, Русима, током 90-их. Ми Руси данас гајимо огромну мржњу према Јељцину и Горбачову, који су издали не само нашу земљу, него и земљу нашег братског српског народа. Хоћу да кажем да све жртве великог српског народа, од деце и обичног становништва, до војника, који су своје животе дали за слободу и независност и за достојснство великог српског народа, нису биле узалудне. Можда је то зато да би Србија показала како једна мала земља може да пружи отпор читавом свету и његовој моћи. Сигуран сам и знам да је управо оно што се догодило у Србији, пробудило Русију. Тада је дошло до промене свести нашег народа. Када су Срби оборили авион, руски народ је славио и то је био народни празник, руски народ је био усхићен, плесао и певао. Окупили су се испред америчке амбасаде, организовали демонстрације и славили – указао је професор Дугин, додајући да су Руси захвални Србији, јер су се тада окренули од запада. Он је додао и да је у разговорима са многима током недавног боравка у Кини био у прилици да чује да када су америчке бомбе пале на кинеску амбасаду у Србији, они су знали да је то крај њихове везе са западом и кренули су другим смером.
Према речима професора Дугина, Срби су пробудили многополрани свет, пробудили су Русију, пробудили су Кину.
– Могу да вам кажем да све ово што се данас догађа не би било могуће и Русија не би могла овако да се представи и да делује, као Русија у Сирији, и не би могла да прави савезе са државама на постсовјетском простору. Путинова Русија је данас сасвим друга Русија, а и свет је потпуно другачији. Али то што је свет данас другачији, то је захваљујући вама Србима, захваљујући деци која су погинула. Њихове жртве су биле беспотребне и у складу са тим, можемо да кажемо да су те жртве, жртве страшне трагедије, биле жртве у борби против америчке хегемоније. Срби су били и јесу непотребне жртве, све Србије и те жртве је потребно упамтити. Све туристе и посетиоце треба довести овде, на ову изложбу, да би људи видели и сазнали истину – одакле је почео крај америчке хегемоније. Тај њихов крај је почео одавде и одавде је почео неки други светски поредак –оценио је професор Дугин.
Како је истакао, сва српска страдања он види као залог за будућност, јер чак и било који пораз са Христом је бољи него победа са антихристом.
– Са тим се може упоредити страдање цара Лазара на Косову пољу. Он је отишао у борбу са злом, а данашњи запад је чисто зло. Оно што данас налазимо на западу је апсолутно зло и боље је са Христом и са својим народом изгубити. Али сам уверен да је ова поставка знак васкрса Србије и васкрса доброг света, у коме неће страдати деца и у коме неће бити агресије и коме неће поједини решавати судбину читавог народа – закључио је професор Дугин.