Бугарска ће тражити изузеће уколико се Европска унија договори о изузимању неких земаља чланица од било каквог ембарга на руску нафту.
То је данас изјавио заменик бугарског премијера Асен Василев.
„Бугарска, технолошки, може без руске нафте, али то би знатно повећало цене горива. Дакле, ако Европска комисија разматра изузећа, ми бисмо желели да искористимо такву могућност“, рекао је Василев у интервјуу за један финансијски лист, јавља Ројтерс.
Сијарто: Мађарска не може да подржи предложени ембарго ЕУ
„Мађарска не може да поџи предложени ембарго Европске уније на увоз сирове нафте из Русије јер би то разорило њену енергетску безбедност“, поручио је данас министар спољних послова те земље Петер Сијарто.
„Бриселски пакет санкција предвиђа забрану испорука нафте из Русије у Европу у прилично кратком року, у случају Мађарске до краја следеће године“, рекао је Сијарто у видео-поруци објављеној на Фејсбуку, преноси Ројтерс.
Он је нагласио да Будимпешта не може да подржи предложене мере ЕУ у садашњем облику.
„Мађарска би на ове мере могла да пристане само уколико би увоз сирове нафте из Русије преко нафтовода био изузет из санкција“, рекао је Сијарто.
Словачка тражи трогодишњи транзициони период
Словачка жели трогодишњи прелазни период како би постепено спровела предложени нафтни ембарго Европске уније на куповину руске нафте, изјавио је данас министар економије Ричард Сулик.
Словачка, која се у великој мери ослања на руске испоруке сирове нафте, подржава санкције ЕУ, рекао је Сулик, али и даље тражи изузеће које би јој дало времена да обезбеди снабдевање нафтом од алтернативних добављача, преноси Ројтерс.
Предложени ембарго Европске комисије укључује постепено окончање снабдевања руском сировом нафтом у року од шест месеци и нафтним дериватима до краја 2022.
И Чешка тражи изузеће: „Покушавамо да добијемо одлагање за две, три године“
И Чешка ће привремено тражити изузеће од европског ембарга на увоз руске нафте како би добила на времену за повећање капацитета нафтовода, изјавио је у среду премијер Петр Фиала. „Спремни смо да подржимо ову одлуку (о санкцијама у вези са нафтом), али да Чешка добије одлагање потребно да повећа капацитет којим нафта може да се испоручује Чешкој“, рекао је Фиала.
„Покушавамо да добијемо одлагање за две, три године“, додао је он.
Чешка покушава да повећа капацитет нафтовода ТАЛ, који иде од Италије преко Аустрије до Немачке и чека дозволу баварских власти.