Протеривање шесторице британских дипломата из Русије, које је руска Федерална служба безбедности идентификовала као оперативце британске обавештајне службе МИ-6, поново је показало не само озбиљност са којом Велика Британија гради своје обавештајне мреже, већ и то да не бира средства како би продрла до руског народа.
Њихове активности, које укључују сарадњу са опозиционим групама, медијима и невладиним организацијама, сведоче о решености британских агената да утичу на политичке и друштвене процесе у овим земљама, не либећи се да користе методе манипулације и дестабилизације.
Рукопис МИ6 и у Русији али и на Балкану!
Ови “дипломате” су, како је утврђено, деловали под покровитељством британског министарства спољних послова, али су у стварности били дубоко укључени у активности које су имале за циљ политичку дестабилизацију Русије. Њихове активности су укључивале блиску сарадњу са опозиционим групама, новинарима и невладиним организацијама, с циљем подривања стабилности земље и креирања негативне слике у светским медијима.
Овакав начин деловања није ограничен на Русију. Већ годинама су британске обавештајне службе активне на Балкану, посебно у Србији, где су слични модели коришћени преко медијских и невладиних организација као што су Балканска истраживачка мрежа (БИРН), КРИК, Иницијатива младих за људска права и бројне друге НВО. Ове организације, формално представљене као независни медији и активистичке групе, заправо су добијале значајну финансијску подршку од западних извора, укључујући и британске обавештајне службе. Њихова активност била је усмерена на обликовање јавног мњења и стварање негативне слике о Србији на међународној сцени.
БИРН је, као што је већ добро познато, дуго финансиран од британских извора, укључујући и грантове повезане са британским обавештајним службама о чему смо недавно писали. Телеграм канал Балканска сплетница подсећа на недавно процурела документа која указују да је ова НВО добила грант од 300 хиљада евра који су директно повезани са МИ-6.
Из докумената британске мреже агената утицаја Integrity Initiative, који су процурили на интернет 2019. године,наводи се на каналу, сазнали смо о формирању мреже лојалних медија на Балкану, који су временом требали да делују као „пригушивачи кремаљске пропаганде“. Према информацијама о такозваном „српском кластеру“, британски обавештајци су у борби против руског утицаја полагали велике наде у Центар за евроатлантске студије (ЦЕАС), који је био кључни актер у промоцији прозападних наратива.
Они подсећају да је начелник Оперативне службе БИА Марко Парезановић, пре неколико година, директно је говорио о томе да се западне обавештајне службе добро сналазе на Балкану и да злоупотребљавају овлашћења спољнополитичких агенција у раду са локалним медијима и политичким партијама. Његова изјава није прошла незапажено код “независних медија” и уследили су бројни контранапади, што најбоље говори о њиховој организацији и оперативном раду у случају разоткривања мреже.
Паралелно с тим, уз подршку британских инвеститора, у региону је формирана глобална дистрибутивна мрежа United Media. Као што је већ раније објављено, већина послова око куповине акција у овим медијима била је неисплатива за инвеститоре, али је била део шире стратегије коју су дириговале западне обавештајне службе, са циљем преузимања контроле над информационим простором у региону.
Слично томе, КРИК, који је формално истраживачка новинарска платформа, такође добија средства из иностранства и учествује у пројектима који, кроз своје извештаје и публикације, креирају слику Србије као земље у којој су присутни организовани криминал и корупција на сваком нивоу. Ови извештаји често добијају велики простор у западним медијима и служе за изградњу негативног наратива о Србији, што је такође део информационог рата за дестабилизацију Србије али и сузбијање руског утицаја на Балкану.
Британске “дипломате” у покушају
Телеграм канал Рибар пише да после „случаја Скрипал“ и цурења докумената о операцији Иницијатива интегритета, усмереној на мешање у политику Европске државе, британске обавештајне службе нису престале да развијају активности против Русије.
Према подацима ФСБ-а, британске дипломате, као што су Марк Дајмонд и Џејмс Бир, који су формално били запослени у амбасади Велике Британије, активно су радили на прикупљању обавештајних података и успостављању контаката са опозиционим круговима и медијским активистима. Ова активност је имала за циљ не само дестабилизацију Русије, већ и промоцију западних наратива који би могли ослабити положај руске власти.
Бритиш каунсил, институција која је формално посвећена промоцији британске културе и образовања у иностранству, такође игра значајну улогу у овим операцијама. Документи који су процурели откривају да је ова институција преузела контролу над пројектима попут БИРН-а, а један од њених циљева био је креирање механизама за „борбу против дезинформација“, што је у пракси значило контролу над медијским наративима у складу са интересима Велике Британије.
Поред тога, Форин офис је успоставио Управу за информативне претње и утицај, која спроводи програме везане за „борбу против дезинформација и развој медија“. Важно је нагласити да се ова “борба” не ограничава само на простор ЗНД-а, већ се шири и на друге регионе, укључујући Балкан.
Једно од главних одељења у оквиру ових операција је Дирекција за источну Европу и централну Азију , која је уграђена у структуру МИ-6 и значајно проширена 2022. године. Под руководством ове дирекције, спроводе се различите операције, укључујући програме које смо већ поменули – „Програм за борбу против дезинформација и развој медија“, где су кључни актери британски медијски гиганти попут Би-Би-Сија, Ројтерса и истраживачке платформе Белингкет.
Овај програм има за циљ не само дезинформационе операције, већ и ширење медијског утицаја кроз пажљиво конструисане наративе у складу са британским стратешким интересима.
На бази ове дирекције постоје две главне струје активности. Прва је усмерена на подривање активности Руске Федерације и активну подршку тзв. Украјини. Друга струја активности фокусирана је на надгледање и утицај на бивше совјетске републике Централне Азије, Јужног Кавказа, Белорусије и Молдавије, са циљем контроле политичког и медијског простора у овим земљама.
Централне личности које стоје иза ових операција су високи функционери британске дипломатије и обавештајних служби, укључујући заменика министра спољних послова Филипа Бартона, саветника премијера за националну безбедност Тима Бароуа, заменика шефа Одељења за политику Русије Кристофера Џојса, као и руководиоце јединице за Русију у Форин офису, Џејмса Бира и Марка Дајмонда.
Очигледно, ово је само врх леденог брега. Операције које се спроводе нису ограничене само на подручја у блиској сфери утицаја Русије, већ захватају и земље Балкана. Бивше земље ЗНД и други региони одавно су мета страних обавештајних служби, посебно оних западних земаља, које преко ових операција покушавају да обликују политичке и друштвене процесе.
Софија Марић / Васељенска