Заменик градоначелника Београда Горан Весић обишао је данас с главним урбанистом Марком Стојчићем радове на Тргу републике и изјавио да реконструкција трга улази у завршницу.
Трг су обишли и помоћник градоначелника Александар Марковић и в.д. директора Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда Душица Анђелковић.
Весић је истакао да су на тргу комплетно урађене пешачке зоне, те да је остало око 700 метара простора за поплочавање коцкама.
- Свака гранитна коцка је тешка 25 килограма и највеће су у нашем граду. Преостало је да се поставе клупе и заврше потапајући стубићи с камерама – рекао је заменик градоначелника и подсетио да је крајњи рок за завршетак реконструкције 1. септембар.
Он је истакао да је на овом тргу први пут од његовог постојања добијена компактна целина и то све на основу пројекта за који је Град Београд расписао конкурс 2015. године, када је победничко решење усвојено и потпуно спроведено без промена.
Према његовим речима, изградња оваквог трга није била једноставна и у њега су уграђени најбољи материјали као што је најбољи гранит, а занатски радови су урађени перфектно.
- Добили смо прелеп трг са очишћеним постаментом споменика кнезу Михаилу, а касније ће се очистити и читав споменик, те ће са новом расветом Београђани коначно добити велики трг какав имају сви велики европски градови – рекао је Весић.
Он је изјавио да је потписан уговор за реконструкцију Сремске и Нушићеве улице, које су тренутно пешачке, али које би реконструкцијом требало да буду и званично пешачке зоне.
- Уговори су завршени за пројектовање и извођење радова, који ће трајати четири месеца у обе улице. На пролеће ће реконструкције почети и за то је издвојено 180 милиона динара, тако да ће ти радови бити наставак пешачке зоне која је почела са Улицом маршала Бирјузова – истакао је Весић.
Он је додао да се реконструкција ових улица надовезује на реконструкцију Чумићевог сокачета, које ће у будућности задржати своју намену, али биће у новом руху и потпуно реконструисано.
- Донели смо одлуку заједно са закупцима да Чумићево сокаче не буде гаража него да задржи комерцијалну сврху, да се постојећи локали легализују, као и да се од њега направи арт центар који ће окупљати креативне људе и уметнике – најавио је заменик градоначелника и додао да је свим овим радовима презадовољан.
Стојчић је нагласио да је постојала велика одговорност да се Трг републике реконструише како и доликује једном европском граду и да му се да функција правог трга, што до сада није имао и није тако ни изгледао.
- Ранији изглед трга није давао много простора окупљеним грађанима и пешацима, што је данас промењено и представља велики отворен простор који ће први пут у нашем главном граду моћи да се у урбанистичком и архитектонском смислу назове тргом. Са реконструисаним Народоним музејом, пешачком зоном и тргом, преостаје да се изгради метро станица и јавна гаража, као и објекат културе на месту „Стакленца”, што ће све заједно први пут чинити трг са свим најзначајнијим објектима културе у Београду – рекао је Стојчић и додао да је најважније да је архитектонско решење потпуно испраћено.
Главни урбаниста је нагласио да режим саобраћаја остаје исти и да се по том питању за сада неће ништа мењати.
- Kоцка која је постављена у овој зони и представља зону успореног саобраћаја ипак неће изменити његов режим. Тролејбуси и линије јавног превоза ће наставити да возе овим делом док се на Дорћолу не изгради окретница – рекао је Стојчић.